Zamknij

Czytelniczka odkryła egzotyczne znalezisko w ogródku! Czy to jadowita żmija?

15:32, 06.07.2023 P.M Aktualizacja: 13:55, 07.07.2023
Skomentuj foto.: Czytelniczka foto.: Czytelniczka

Nasza czytelniczka wyszła do ogródka. Tego, co tam zastała, w życiu się nie spodziewała! Postanowiła przesłać do nas fotografie. - Prawie dostałam zawału – napisała. O co chodzi?

 

- Jak chcecie mieć życie pełne wrażeń to zapraszam do mnie. Moje koty dostarczają ich zanadto.... Oto ich prezent. Żywy. Nic mu nie jest. Za to ja prawie mam zawał – napisała do nas czytelniczka z Witaszyc.

Pani Natalia po wyjściu do ogródka, w poszukiwaniu swoich kotów, znalazła węża, który wyglądał bardzo egzotycznie! Czy rzeczywiście był egzotyczny? Podobne zielone umaszczenie mają Mamba Zielona, która występuje w zachodniej Afryce i jest bardzo jadowita a także Trimeresurus Salazar – niedawno odkryty nowy gatunek węża, który nazwę zawdzięcza serii przygód Harry'ego Pottera, który potocznie jest nazywany jako żmija Salazara.

Jednak rozwiązanie zagadki może wydawać się bardzo prozaiczne. Najprawdopodobniej był to zielony zaskroniec, który jest całkowicie nieszkodliwy i podlega ochronie gatunkowej. Nazwa zwierzęcia wiąże się z dwiema żółtymi plamami położonymi na głowie tuż „za skroniami”. I takie właśnie plamy posiada znalezisko pani Natalii.

Zdjęcia gościa, jakiego w swoim ogródku znalazła nasza czytelniczka, możecie zobaczyć w poniższej fotorelacji. 

[FOTORELACJA]1148[/FOTORELACJA]

 

Zaskroniec zwyczajny jest w Polsce pod ochroną. Nie wolno, ale i nie ma potrzeby go zabijać.Spotyka się go w ogrodach położonych niedaleko stawów, bagien, większych oczek wodnych, jezior. W maju i czerwcu, czyli w okresie godowym, bardzo często wędruje około 2-3 km od zbiornika wodnego. I wtedy człowiek ma go czasami dość, bo gad lubi zadomowić się w ogrodzie.

 

Jak się pozbyć zaskrońców?

1. Kompostownik - najpóźniej w maju trzeba go koniecznie opróżnić. Można do niego wrzucać resztki, ale nie powinno w nim być kompostu na wpół dojrzałego. Taki kompost bowiem zwabia samice zaskrońców - składają w nim gromadnie jaja w czerwcu, lipcu i sierpniu. W kompoście nigdy nie składa jaj jadowita żmija. Powód jest prosty: żmije w ogóle nie składają jaj lecz rodzą młode.Warto zrezygnować z bardzo dużego kompostownika na rzecz kilku mniejszych (ok. 1x1 m), ale częściej opróżnianych.

2. Sterty butwiejących liści, trocin, gałęzi - trzeba je usuwać najpóźniej do maja. W nich też zaskrońce zakładają gniazda.

3. Pryzmy obornika - patrz punkt 2.

4. Nory gryzoni - zasypywać. Zaskrońce lubią się w nich chować (same nor nie wykopują).

5. Korzenie drzew jako dekoracje - też lepiej usuwać. Bo również zaskrońce lubią takie kryjówki.

6. Stosy kamieni - patrz punkt 5.

7. Rośliny odstraszające zaskrońce i żmije - oba gady mają bardzo dobry węch. Warto posadzić przy płocie dziki bez czarny oraz chmiel. Te rośliny wydzielają bardzo intensywny, odstraszający zapach. Od wieków bzu czarnemu i chmielowi przypisuje się właściwości odstraszające węże i żmije, ale też szczury i inne gryzonie. Sadzono je przy płotach, warzywniakach, stodołach, stogach siana (lubią się w nich czasami chować żmije).

8. Naturalni wrogowie zaskrońców - to m.in. bocian. Ten ptak potrafi połknąć na raz nawet największą samicę zaskrońca (samice są dłuższe niż samce). Dobrze mieć w pobliżu ogrodu gniazdo bociana. Inny naturalny wróg zaskrońców to ropucha szara. Duże samice łapią i pożerają młode zaskrońce. Radzą sobie także z młodymi żmijami.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

[ALERT]1688730643466[/ALERT]

(P.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%