Kultura i edukacja

Zamknij
W Jarocinie odbył się Festiwal Rzemiosła organizowany przez Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie oraz Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery. Wydarzenie skierowane było przede wszystkim do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, którzy mieli okazję poznać różnorodne zawody rzemieślnicze oraz ścieżki dalszego kształcenia zawodowego.
Na terenie Jarocin Sport odbyło się tegoroczne „EkoŚwiętowanie”, zorganizowane przez Wielkopolskie Centrum Recyklingu. Wydarzenie było pełne ekologicznych atrakcji, warsztatów i występów artystycznych, a jego głównym punktem stało się podsumowanie I edycji konkursu „EkoSzkoła z WCR”. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy regionu, którzy wspólnie promowali ekologiczne postawy i zasady właściwej segregacji odpadów.
Skomentuj Twoje dziecko kocha sport? Ta szkoła jest dla niego!
Artykuł sponsorowany
W zdrowym ciele, bystry umysł. Wybierz szkołę, która dba o wszechstronny rozwój Twojego dziecka w każdym wymiarze. Trwa nabór do klas 1–8 Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Dołącz do nas!
Już po raz czwarty Kajaki Żerków i rodzice niespełna 4-letniego Filipka organizują charytatywny spływ kajakowy „Płyń z misją: Filip Zobacz”. Tegoroczna edycja wydarzenia, które odbędzie się 21 czerwca, będzie jednak wyjątkowa. Po raz pierwszy do kajakarzy dołączą uczestnicy rajdu rowerowego. Zainteresowanie inicjatywą jest ogromne – miejsca na kajaki zostały już wyczerpane, a na rajd rowerowy pozostało zaledwie kilka wolnych miejsc.
W niedzielę, 31 maja, boisko sportowe w Zalesiu w gminie Jaraczewo tętniło życiem podczas III Zlotu Motocykli i Pojazdów Zabytkowych. Wydarzenie przyciągnęło miłośników motoryzacji, mieszkańców regionu oraz całe rodziny, które wspólnie spędziły dzień pełen atrakcji, muzyki i dobrej zabawy. Na miejscu można było podziwiać efektowne motocykle oraz zabytkowe pojazdy, które wzbudzały ogromne zainteresowanie uczestników.
Studenci kierunku Filologia Polska Jako Obca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odwiedzili dziś Jarocin. Młodzi ludzie pochodzący m.in. z Chin, Rosji, Turcji, Ukrainy i Białorusi poznają język, kulturę oraz historię Polski, a podczas zajęć prowadzonych przez dr Olgę Bambrowicz zgłębiali również fenomen jarocińskiego festiwalu.
1 czerwca na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie odbył się piknik „Strażacy Dzieciom”, zorganizowany z okazji Dnia Dziecka. Wydarzenie połączono z Piknikiem Edukacyjnym Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, realizowanym w ramach działań edukacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.
W czwartek scena JOK Jarocin stała się miejscem wyjątkowego finału warsztatów teatralnych prowadzonych przez Martę Kantorską w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Młodzi uczestnicy zaprezentowali spektakl inspirowany twórczością Marii Konopnickiej, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, udowadniając, że klasyczna poezja może zachwycać świeżością, energią i nowoczesną interpretacją.
W Wilkowyi odbył się dziś pierwszy oficjalny spacer po odnowionym Ogrodzie Plebańskim, który podsumował trwający ponad rok proces rewaloryzacji tego terenu. Po mszy świętej mieszkańcy wspólnie z proboszczem parafii św. Wojciecha ks. kanonikiem Krzysztofem Duchnowskim, burmistrz Jarocina Urszulą Wyremblewską-Korzyniewską, przedstawicielami samorządu oraz parafii przeszli alejkami wokół kościoła, zapoznając się z efektami przeprowadzonych prac.
Tłumy miłośników kolei i całe rodziny odwiedziły w niedzielę Muzeum Parowozownia Jarocin, gdzie odbył się XII Festyn Kolejowy. Tegoroczna edycja wydarzenia miała wyjątkowy charakter, ponieważ wpisała się w ogólnopolskie obchody 100-lecia Polskich Kolei Państwowych. Na uczestników czekało wiele atrakcji związanych zarówno z historią, jak i współczesnością polskiego kolejnictwa.
W murach Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. T. Kościuszki w Jarocinie odbyła się druga edycja Regionalnej Olimpiady Geograficznej. W wydarzeniu wzięło udział 30 uczniów reprezentujących szkoły m.in. z Jarocina, Gostynia, Krotoszyna, Pleszewa, Środy Wielkopolskiej oraz Koźmina Wielkopolskiego.
W Pałacu Radolińskich odbyła się inscenizacja „Procesu cioty z Cielczy”, zorganizowana w ramach Nocy Otwartych Sądów. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców, którzy mogli zobaczyć widowisko inspirowane historycznymi procesami o czary i realiami dawnych rozpraw sądowych.
Jak wyglądały dawne procesy o czary i czy oskarżone kobiety miały realne szanse na obronę? O tym będzie można przekonać się już 22 maja podczas Nocy Otwartych Sądów. Jednym z najciekawszych punktów wydarzenia będzie inscenizacja zatytułowana „Proces cioty z Cielczy”, inspirowana historycznymi procesami o czary.
Już od września uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Stefana Bobrowskiego w Rawiczu będą mogli rozpocząć naukę w klasie patronackiej o profilu Technik Technologii Żywności, objętej patronatem Tarczyński S.A. oraz WD Foods. Ruszyła rekrutacja do tej wyjątkowej klasy, która daje młodym ludziom szansę na zdobycie zawodu, praktycznego doświadczenia i pewny start kariery w jednej z najnowocześniejszych firm branży spożywczej w Polsce.
W Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Tęcza” im. Macieja Kostki w Radlinie wczoraj zrobiło się wyjątkowo gwarno i kolorowo! Odbył się tam Festyn z okazji Dnia Pszczoły, który przyciągnął całe rodziny i wypełnił teren wydarzenia radosną atmosferą. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji – od występów dzieci, przez zwiedzanie Pasieki Edukacyjnej „Pszczeli Zakątek”, degustację miodu, warsztaty plastyczne i malowanie twarzy, aż po dmuchańce, fotobudkę, animacje, pokazy służb oraz pyszne jedzenie i słodkości. Każdy znalazł coś dla siebie.