Zamknij

Co ze szczepionką na koronawirusa?

18:05, 21.05.2020 | PAP, N.P
Skomentuj foto: PAP
REKLAMA

Prof. William Haseltine pracował m.in. w Harvard Medical School. Zasłynął z badań nad rakiem, HIV/AIDS oraz rozszyfrowaniem genomu ludzkiego. Przestrzega jednak przed oczekiwanie na szybkie opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19.

 

- Nie należy liczyć na szybkie opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusom SARS-CoV-2 - ostrzega jeden z najbardziej znanych specjalistów amerykańskich prof. William Haseltine.

Jego zdaniem, wraz z luzowaniem kwarantanny społecznej, najważniejsze jest wychwytywanie nowych ognisk zakażeń. Zwraca uwagę, że jak dotąd nie powiodły się próby opracowania szczepionki przeciwko innym typom koronawirusa, wywołującym przeziębienia oraz zapalenia płuc. 

- Z dotychczasowych obserwacji wynika, że testowane szczepionki wywołują reakcję odpornościową i ograniczają przenikanie tych patogenów do płuc i innych narządów, natomiast wirusy nie są zatrzymywane w śluzówce górnych dróg oddechowych, poprzez którą wnikają do organizmu - tłumaczy.

Prof. Haseltine pociesza jednak, że mimo braku szczepionki są inne, tradycyjne metody skutecznej walki z pandemią.

- Polegają one głównie na wychwytywaniu ognisk zakażeń i izolowaniu tych osób, które się zainfekowały. Ma to szczególne znaczenie w okresie luzowania kwarantanny społecznej - dodaje

Specjalista przekonuje, żeby używać masek ochronnych, często myć ręce i wykonywać dezynfekcję oraz utrzymywać dystans wobec innych osób. Jego zdaniem, przykładem skutecznego zastosowania tych metod są Chiny, Tajwan oraz Korea Południowa. Z kolei najgorzej pod tym względem wypadają Stany Zjednoczone, Rosja oraz Brazylia. W tych krajach jest obecnie najwięcej zakażeń na świecie wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Jeśli chodzi o leczenie, prof. Haseltine największe nadzieje wiąże z lekami zawierającymi przeciwciała zwalczające koronawirusy. Uważa, że globuliny hiperimmunologiczne mogą się okazać pierwszą skuteczną terapią. Specjalista duże nadzieje wiąże też z zastosowaniem przeciwciał monoklonalnych neutralizujących te patogeny.

(PAP, N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz