W centrum Jarocin doszło do niespodziewanych prac związanych z demontażem starych lamp ulicznych zamontowanych na elewacjach kamienic. Działania przeprowadzono w czwartek w śródmieściu miasta, co zaskoczyło zarówno mieszkańców, jak i władze samorządowe.
Jak poinformowała gmina, lampy nie były jej własnością. Należą do spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe Sp. z o.o. z Kalisza, która zdecydowała o ich usunięciu. Demontaż ma związek z pismem wysłanym w 2023 roku przez Zakład Usług Komunalnych w Jarocinie, na podstawie którego stare oprawy zostały wyłączone z użytkowania.
Od ponad dwóch lat nie pełniły już swojej pierwotnej funkcji. W ostatnim czasie pojawiły się jednak obawy dotyczące bezpieczeństwa instalacji. Kilka dni temu przy ul. Krótkiej jedna z lamp spadła, uszkadzając elewację budynku. Na szczęście nikt nie ucierpiał.
W związku z tym właściciel infrastruktury rozpoczął demontaż starych opraw w centrum miasta. Jak wynika z komunikatu gminy, o rozpoczęciu prac samorząd dowiedział się dopiero w momencie, gdy ekipy pojawiły się w terenie.
Do sprawy odniosła się burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, która wieczorem wydała oświadczenie, które przesłała do naszej redakcji.
– Chciałabym jasno podkreślić, że działania te zostały przeprowadzone bez wiedzy i bez wcześniejszego uzgodnienia z Gminą Jarocin. O fakcie demontażu lamp dowiedzieliśmy się dopiero dziś, obserwując prowadzone prace na terenie miasta – zaznaczyła burmistrz.
Jak dodała, informację o prowadzonych działaniach otrzymała dopiero około godziny 15:30 w wiadomości e-mail od spółki odpowiedzialnej za oświetlenie. W rozmowie telefonicznej z właścicielem oświetlenia zwróciła uwagę na negatywne skutki prac – na wielu elewacjach kamienic pozostały widoczne otwory i uszkodzenia po zdemontowanych lampach.
Burmistrz podkreśliła również, że gmina nie występowała o demontaż oświetlenia. Pod koniec lutego samorząd zwrócił się jedynie z prośbą o sprawdzenie stanu technicznego instalacji, co było konsekwencją wcześniejszego zdarzenia na ul. Krótkiej.
– Oczekuję szczegółowych wyjaśnień dotyczących zaistniałej sytuacji oraz informacji, jakie działania zostaną podjęte w związku z powstałymi uszkodzeniami elewacji i brakiem wcześniejszych uzgodnień – podkreśliła w oświadczeniu burmistrz.
Sprawa ma zostać przedstawiona zarządowi spółki odpowiedzialnej za oświetlenie. Gmina zapowiada, że o dalszych ustaleniach będzie informować na bieżąco. Jak udało nam się dowiedzieć, zdemontowane lampy nie są zabytkowe. Zostały wymienione na repliki w latach 70 XX wieku.
W dniu dzisiejszym na terenie centrum Jarocina doszło do demontażu starych lamp ulicznych zamontowanych na elewacjach kamienic. Chciałabym jasno podkreślić, że działania te zostały przeprowadzone bez wiedzy i bez wcześniejszego uzgodnienia z Gminą Jarocin. O fakcie demontażu lamp dowiedzieliśmy się dopiero dziś, obserwując prowadzone prace na terenie miasta. Co więcej, dopiero o godz. 15.30 otrzymałam informację od spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe sp. z o. o w Kaliszu o prowadzonych działaniach. Natychmiast skontaktowałam się w tej sprawie z osobą wskazaną w piśmie, zwracając uwagę na bardzo niekorzystny efekt, jaki pozostawiły po sobie te prace oraz wcześniejszym braku informacji o ich przeprowadzeniu. Na wielu elewacjach kamienic pozostały widoczne otwory i uszkodzenia po zdemontowanych lampach, co wygląda nieestetycznie i wzbudziło duże zaskoczenie wśród mieszkańców oraz właścicieli budynków, którzy również o tym działaniu nie zostali poinformowani. Chcę wyraźnie zaznaczyć, że Gmina Jarocin nie występowała o demontaż lamp. Pod koniec lutego zwróciliśmy się jedynie do spółki Oświetlenie Uliczne o Drogowe SP. z o.o. w Kaliszu z prośbą o sprawdzenie stanu technicznego oświetlenia. Pismo to było konsekwencją zdarzenia na ulicy Krótkiej, gdzie po wcześniejszym zahaczeniu przez samochód jedna z latarni po pewnym czasie spadła. Zależało nam wyłącznie na ocenie bezpieczeństwa instalacji. Na to pismo nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi pisemnej. Dopiero po wykonaniu dzisiejszych prac, o godzinie 15.30 poinformowano nas e-mailem o zamiarze demontażu lamp. Podczas rozmowy telefonicznej z osobą podpisaną w wiadomości zostałam poinformowana, że sprawa zostanie jutro przedstawiona zarządowi spółki Oświetlenie Uliczne. Oczekuję więc szczegółowych wyjaśnień dotyczących zaistniałej sytuacji oraz informacji, jakie działania zostaną podjęte w związku z powstałymi uszkodzeniami elewacji i brakiem wcześniejszych uzgodnień. Gdybyśmy wcześniej wiedzieli o planowanych działaniach, możliwe byłoby przeprowadzenie rozmów i wspólne wypracowanie rozwiązania, które nie powodowałoby takiej sytuacji i nie pozostawiłoby po sobie nieestetycznych śladów na budynkach w centrum miasta.
[FOTORELACJANOWA]2938[/FOTORELACJANOWA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ejarocin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz