Zamknij

Gmina i powiat z pieniędzmi na przejścia dla pieszych. Wiadomo, gdzie powstaną

16:03, 16.08.2021 | N.P
Skomentuj foto.: Powiat Jarociński
REKLAMA

Dwa aktywne przejścia dla pieszych powstaną w ciągu ul. Św. Ducha w Jarocinie. Dotację na wykonanie tego zadania Gmina Jarocin pozyskała z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. O pieniądze z budżetu państwa starał się także Powiat Jarociński. Dostał je. Dzięki temu wybuduje aż siedem nowych przejść dla pieszych.

 

W ramach inwestycji na ul. Św. Ducha w Jarocinie powstaną czterometrowe, aktywne przejścia, które ostrzegą kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów.

- Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu złożonego z kilku zsynchronizowanych ze sobą elementów: czujników ruchu, elementów odblaskowych, znaków drogowych z lampami LED. Elementy bezpiecznego przejścia aktywują się w momencie, gdy zbliża się do niego pieszy. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu – czytamy w informacji prasowej Gminy Jarocin,

Dodatkowo, aby spowolnić ruch, każde przejście będzie poprzedzone progiem wyspowym. Bezpieczne przejścia dla pieszych powstań w ciągu ul. Św. Ducha. Przy skrzyżowaniach z ul. Parkową oraz ul. Brandowskiego. Realizacja inwestycji będzie kosztowała 122 tys. zł. Aż 80 proc. tej kwoty, czyli 98 tys. zł, stanowią bezzwrotne środki. Jarociński samorząd pozyskał je z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Aktywne przejścia dla pieszych powstaną do końca czerwca 2022 roku.

Również Powiat Jarociński dostał pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W sumie 869.615,82 zł. Dzięki nim wykonane zostanie aż siedem inteligentnych przejść dla pieszych. Przy przedszkolu na ul. Mickiewicza w Żerkowie. Na ul. Radlińskiej w Mieszkowie (zakres prac obejmie także chodnik). Na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza z ul. Cmentarną w Żerkowie. Przy szkole na ul. Powstańców Wlkp. w Wilkowyi. Przy skrzyżowaniu ul. Siedlemińskiej z ul. Sadową w Jarocinie (zakres prac prac obejmuje także chodnik). Przy przystanku na ul. Siedlemińskiej w Jarocinie (zakres prac obejmuje także chodnik). W Prusach (zakres prac obejmuje także chodnik).

- Wszystkie przejścia będą wymienione oraz zostaną doświetlone lampami LED i wyposażone w punktowe oświetlenia odblaskowego tzw. „kocie oczka”. Dodatkowo wykonany zostanie system fakturowych oznaczeń nawierzchni dla osób z dysfunkcjami wzroku. Zamontowane i wymienione zostanie oznakowanie pionowe na odblaskowe o parametrach spełniających odpowiednie normy (oznakowanie D-6, T-27 z folią odblaskową fluorescencyjną III generacji z oznakowaniem aktywnym – lampami pulsującymi) oraz wykonane zostanie oznakowanie poziome w technologii grubowarstwowej – tłumaczy Lidia Czechak, starosta powiatu jarocińskiego.

Powiat Jarociński z własnego budżetu do tej inwestycji dołoży wyłącznie 230.448,48 zł. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%