Zamknij

Blisko 58 mln zł dla Wielkopolski. Na pomoc uchodźcom z Ukrainy

15:26, 27.04.2022 | źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
Skomentuj foto.: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
REKLAMA

Gdy 24 lutego rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę polski rząd zareagował.  Zorganizowana została pomoc dla osób uciekających przed wojną. Przy granicy powstały punkty recepcyjne, ale stopniowo działania rozszerzyły się na cały kraj.

 

Na terenie województwa wielkopolskiego funkcjonuje 258 punktów zakwaterowania dla obywateli Ukrainy, które zostały zorganizowane prze wojewodę wielkopolskiego oraz we współpracy z samorządami. Schronienie znalazło w nich około 10 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji od wybuchu wojny blisko 3 mln osób przyjechało do Polski z Ukrainy. Z tego szacowana liczba obywateli Ukrainy, która znalazła schronienie w Wielkopolsce wynosi blisko 200 tys. osób. Około 45 proc. osób z tej liczby przebywa w Poznaniu i w powiecie poznańskim.

- W pozostałych częściach województwa rozkłada się to różnie, zależne jest to od kwestii gospodarczych, rozwoju przemysłu i tego, gdzie wcześniej przebywali obywatele Ukrainy. Spora liczba uchodźców znajduje się w powiecie szamotulskim, kaliskim oraz konińskim – poinformował Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski.

57.533.185 zł trafiło do wielkopolskich samorządów na realizację zadań związanych z kryzysem uchodźczym spowodowanym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Środki Funduszu Pomocy przekazane dotychczas jednostkom samorządu terytorialnego zostały przeznaczone m.in. na refundację wydatków poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego ze środków rezerwy na zarządzanie kryzysowe (644 tys. zł), realizację zobowiązań wynikających z 16 porozumień zawartych przez wojewodę wielkopolskiego z jednostkami samorządu terytorialnego (526 tys. zł), czy też realizację poleceń wydanych przez wojewodę wielkopolskiego powiatom (1,89 mln zł). W ramach wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przeznaczono już ponad 15,4 mln zł na podstawie ponad 4 tys. złożonych wniosków.

Największa część środków w ramach Funduszu Pomocy została przeznaczona na wypłatę świadczeń w obszarze pomocy społecznej – ponad 39 mln zł. Ponadto obywatele Ukrainy złożyli ponad 54 tys. wniosków o jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł.

W Wielkopolsce wydano już 92 tys. numerów PESEL. W całej Polsce ta liczba oscyluje w granicach miliona. W wielkopolskich przedszkolach i szkołach uczy się około 18 tys. ukraińskich dzieci.  

(źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%