Zamknij

Zagrożenie radiacyjne. Jak sytuacja wygląda w gminie Jarocin?

13:09, 11.10.2022 N.P Aktualizacja: 13:29, 11.10.2022
Skomentuj foto.: Sieć Portali foto.: Sieć Portali

Obecnie nie ma zagrożenia radiacyjnego. Mimo tego, w związku z działaniami zbrojnymi prowadzonymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o prewencyjnym rozpoczęciu dystrybucji tabletek z jodkiem potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Gminy zaś, o czym poinformował wojewoda wielkopolski, wyznaczyły punkty dystrybucji tabletek. Jak sytuacja wygląda w gminie Jarocin, gdzie ów punktów ma być aż osiem?

 

O wyznaczeniu punktów dystrybucji tabletek jodku potasu w powiecie jarocińskim pisaliśmy tydzień temu.

[ZT]4964[/ZT]

Jak sytuacja wygląda dziś?

- Gmina Jarocin jest zabezpieczona i przygotowana do dystrybucji tabletek jodku potasu. Wyznaczono osiem punktów, gdzie w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego mieszkańcy objęci zostaną akcją jodową – czytamy w informacji władz miasta.

Przypominamy, że punkty ewentualnej dystrybucji jodku potasu w gminie Jarocin to:

Cielcza, sala wiejska, ul. H. Sienkiewicza 36 C;

Golina, sala wiejska, ul. Dworcowa 4;

Wilkowyja, sala wiejska, ul. Z. Gorzeńskiego 28;

Witaszyce, strażnica OSP, ul. Zielona 2;

Szkoła Podstawowa Nr 2, w Jarocinie, Al. Niepodległości 8;

Szkoła Podstawowa Nr 3, ul. Wrocławska 168;

Zespół Szkół Nr 4 w Jarocinie, ul. M. Curie‐Skłodowskiej 4;

Zespól Szkół Nr 5 w Jarocinie, ul. L. Waryńskiego 11.

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządowymi, procedura zostanie uruchomiona dopiero po zaistnieniu zdarzenia uzasadniającego jego podanie. Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego komunikat o tym zostanie podany w mediach ogólnopolskich i lokalnych. Dystrybucja tabletek ruszy natychmiast po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Osoby, które w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego zostaną objęte akcją jodową to: noworodki, niemowlęta, dzieci, młodzież oraz dorośli (w tym kobiety w ciąży) do ukończenia 60. roku życia.

Dla osób niepełnoletnich preparat jodowy będzie pobierał rodzic lub opiekun. Niemowlętom i dzieciom do ukończenia 2. roku życia preparat powinno się podawać rozdrobniony wraz z pokarmem.

- W celu uniknięcia natłoku osób zaleca się przybycie jednego przedstawiciela gospodarstwa domowego, który otrzyma w odpowiedniej ilości lek dla pozostałych uprawnionych członków gospodarstwa domowego. Nie jest wymagane posiadanie przy sobie dowodu tożsamości – czytamy w informacji prasowej Gminy Jarocin.

Lek wydawany będzie bezpłatnie.

- Mieszkańcy będą proszeni o stawianie się do punktów dystrybucji tabletek zgodnie z miejscem zamieszkania. Przypisanie mieszkańców do punktów pozwoliło na oszacowanie potrzebnej ilości preparatów. Przynależne ulice do punktów dystrybucji w mieście Jarocin są tożsame z granicami obwodów publicznych szkół podstawowych – informują urzędnicy.

Przyjęcie stabilnego jodu dystrybuowanego w postaci tabletek jodku potasu nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując tym samym wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu się. Profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Przygotowanie planu dystrybucji preparatów ze stabilnym jodem na wypadek zagrożenia radiacyjnego w gminie Jarocin to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia katastrofy nuklearnej, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu.

foto.: Gmina Jarocin

[ALERT]1665487291854[/ALERT]

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%