Zamknij

Wielkanoc przeniesiona? Watykan zabrał głos

11:28, 21.03.2020 | N.P
REKLAMA
Skomentuj

Wielkanoc to święto ruchome. W tym roku przypada na 12 kwietnia Poniedziałek Wielkanocny na 13 kwietnia. Dla katolików to najważniejsze święto religijne w roku. Wielki Tydzień, Triduum Paschalne czy Rezurekcja gromadzą w kościołach tłumy wiernych. Doskonale sobie z tego sprawę zdaje Watykan. Dlatego też wydał specjalne zalecenia co do tego, jak obchodzić Święta Wielkanocne w pandemii koronawirusa.

 

Zalecenia dla wszystkich diecezji wydała w ogłoszonym w piątek dekrecie Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, której prefektem jest kardynał Robert Sarah. I tak liturgie Triduum Paschalnego będą odprawiane przez kapłanów w parafiach, ale celebracje te mają odbywać się bez fizycznej obecności wiernych. Będą oni mogli jednoczyć się z kapłanami śledząc transmisje telewizyjne lub internetowe.

- Odprawiana zawsze w Wielki Czwartek rano msza krzyżma świętego może zostać przełożona na późniejszy termin, a podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej tego dnia należy unikać obrzędu umycia nóg – czytamy w dokumencie.

Procesja Najświętszego Sakramentu do ciemnicy powinna zostać odwołana, a sam Najświętszy Sakrament powinien pozostać w tabernakulum. Liturgia Męki Pańskiej odprawiana dzień później ma być z kolei sprawowana w intencji chorych, zmarłych oraz osób, które odczuwają obawy ze względu na epidemię koronawirusa. Zmiany wprowadzono także w celebracji liturgii Wigilii Paschalnej, która zazwyczaj jest sprawowana w nocy z soboty na niedzielę i wieńczy Triduum Paschalne. Kongregacja zaleca pominięcie poświęcenia ognia poprzedzającego uroczystości oraz rezygnację z chrztów, ograniczając się jedynie do odnowy obietnic chrzcielnych. Ponadto watykańska kongregacja zdecydowała, że można przenieść na późniejszy termin procesje i wszelkie inne przejawy pobożności Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Wskazała jako możliwą datę 14 i 15 września.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

JakubJakub

0 0

Co wy wypisujecie. Wielkanocy się nie da przesunąć. To, że Msza Krzyżma może być sprawowana w innym terminie, nie oznacza przełożenia daty Wielkiej Nocy.....
Żenada 17:46, 21.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© ejarocin.pl | Prawa zastrzeżone