Zamknij

Edukacja w czasie pandemii koronawirusa. Co z rekrutacją na studia?

09:03, 25.05.2020 PAP
Skomentuj foto.: PAP foto.: PAP

W związku z epidemią koronawirusa od połowy marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Przesunięto również terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur. Wyniki egzaminu dojrzałości w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia. Takie zmiany wymusiły modyfikację kalendarza harmonogramu rekrutacji na uczelniach.

 

W związku z epidemią koronawirusa polskie uczelnie przesuwają terminy rekrutacji, by dostosować je do harmonogramu matur. Listy przyjętych na studia będą ogłaszane w wielu z nich często dopiero we wrześniu. Nowy rok akademicki ma ruszyć jak zwykle w październiku.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Małgorzata Rybczyńska przekazała PAP, że według aktualnych założeń elektroniczna rejestracja kandydatów na studia rozpocznie się 1 czerwca.

- Listy rankingowe pojawią się jednak nie wcześniej, niż po 11 sierpnia, w związku z terminami ogłaszania wyników egzaminów maturalnych. Trwają prace nad szczegółowym harmonogramem tegorocznej rekrutacji - podała.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Krzysztof Skrzypek poinformował, że podobnie jak dotychczas, w czasie rekrutacji na uczelnię nie będzie żadnych dodatkowych egzaminów wstępnych.

- Wiemy, że na wyniki matur będziemy musieli długo poczekać. Spodziewamy się, że lista kandydatów przyjętych na studia będzie ogłoszona dopiero w drugiej połowie września - powiedział.

Uniwersytet Gdański (UG) zdecydował się przesunąć rekrutację na sierpień. Szczegółowy terminarz ma zostać ogłoszony w końcu maja, po zatwierdzeniu go przez uczelniany Senat. UG jest w trakcie wprowadzania zmian, które pozwolą na elektroniczne składanie wszystkich dokumentów. Tak, by kandydaci nie musieli osobiście odwiedzać komisji rekrutacyjnych.

Cały proces rekrutacyjny jest zinformatyzowany również na Politechnice Warszawskiej, poczynając od rejestracji kandydata, poprzez pobranie wyników matur, kończąc na wydaniu decyzji o przyjęciu na studia.

- Ogłoszenie wyników matur planowane jest na 11 sierpnia, a ten termin decyduje o rozpoczęciu procesu kwalifikacyjnego. W związku z powyższym początek zapisów zostanie przesunięty na 1 czerwca dla kandydatów na kierunek Architektura (koniec zapisów 19 czerwca) i na 1 lipca na pozostałe kierunki studiów. Zakończenie procesu przyjęć na studia stacjonarne pierwszego stopnia planujemy na 4 września - poinformowała PAP Izabela Koptoń-Ryniec z PW.

Podobnie wygląda sytuacja na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie rekrutacja na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie w roku akademickim 2020/2021 ruszy 13 lipca. Ogłoszenie wyników rekrutacji odbędzie się w większości przypadków 24 sierpnia. Kilka kolejnych terminów rekrutacji - w przypadki niewypełnienia limitu miejsc - przewidziano aż do 3-4 września.

- Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie rekrutacja dla cudzoziemców i na studia w językach obcych jest prowadzona od początku roku i przebiega bez zakłóceń - informuje rzecznik uczelni Adrian Ochalik.

Jak przypomniał, odbywa się ona elektronicznie. Najpóźniej pod koniec miesiąca ma zostać opublikowany harmonogram rekrutacji dla kandydatów z Polski.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie już w poniedziałek uruchomił internetowy system rekrutacji.

- W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, wszystkie terminy rekrutacji zostały dopasowane do nowego harmonogramu przeprowadzenia egzaminu maturalnego. Staraliśmy się wydłużyć je tak, aby 11 sierpnia wszyscy kandydaci po otrzymaniu wyników z egzaminu maturalnego, mieli jeszcze kilka dni na spokojne uzupełnienie swoich danych w Internetowym Systemie Rekrutacji - powiedział prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Arkadiusz Terman cytowany w komunikacie przesłanym PAP.

Szczegółowy harmonogram naboru na studia zostanie podany na stronie internetowej uczelni na początku czerwca.

W przypadku niektórych kierunków uczelnie (np. akademie wychowania fizycznego) wymagały często dodatkowych egzaminów. Rzecznik poznańskiej AWF Lidia Majdecka przekazała PAP, że władze uczelni chcą wycofać się z przeprowadzania dodatkowych egzaminów sprawnościowych przy rekrutacji na poszczególne kierunki.

- Ostateczną decyzję do końca maja podejmie Senat uczelni - mówi.

UG nie zmieni zasad rekrutacji, w tym - przedmiotów, które brane są pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. Rzecznik prasowa uczelni Beata Czechowska-Derkacz poinformowała w poniedziałek PAP, że w przypadku dwóch typów studiów - logopedii oraz specjalności sceniczno-menedżerska na kierunku zarządzanie instytucjami artystycznymi - kandydaci będą najprawdopodobniej musieli - z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności - przejść sprawdzian przydatności do zawodu.

- Jeżeli chodzi o te kierunki, gdzie oprócz wyników maturalnych są przeprowadzane dodatkowo egzaminy, to zostaną one przeprowadzone w formie zdalnej" - dodał rzecznik UJ Adrian Ochalik.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób odbędzie się rekrutacja na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunki, na które do tej pory wymagano dodatkowych egzaminów. Decyzje w tej sprawie zapadną podczas obrad Senatu WUM 25 maja - przekazała PAP rzecznik prasowy uczelni Marta Wojtach. 

autorzy: Szymon Zdziebłowski, Szymon Kiepel, Anna Kisicka, Nadia Senkowska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%