Osoby, którym urodziło się dziecko lub które zdecydowały się na adopcję, mają prawo do urlopu macierzyńskiego. Jednakże najpierw trzeba złożyć odpowiednie dokumenty u pracodawcy, aby móc korzystać z takiego rozwiązania. Koniecznością jest zatem wniosek o urlop macierzyński, który ma znaczenie podczas ustalania wysokości zasiłku macierzyńskiego! Co musimy wiedzieć o takim wniosku? Jak go przygotować?
Na szczęście wniosek o urlop macierzyński nie powinien nam sprawić większych trudności. Dokument stworzymy bardzo łatwo, korzystając z ogólnie dostępnych wzorów. Jeśli chodzi o wymiar takiego urlopu, jest on zależny od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie lub od tego, ile dzieci przyjęliśmy jednocześnie na wychowanie. We wniosku należy wskazać wymiar urlopu macierzyńskiego, zarówno w razie urodzenia, jak i adopcji. Dla jednego dziecka jest to 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, dla dwojga 31 tygodni, dla trojga 33 tygodnie, dla czworga 35 tygodni, a dla pięciorga dzieci i więcej - 37 tygodni urlopu macierzyńskiego. Przed datą porodu przypada nie więcej niż 6 tygodni urlopu, z kolei po porodzie przysługuje nam urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem (aż do wykorzystania pełnego wymiaru). Ciekawe informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Faktem jest, że już samo przysposobienie lub urodzenia dziecka przekłada się na prawo do zasiłku macierzyńskiego. Jednakże może on być udzielany w różnych wysokościach przez poszczególne okresy urlopowe. Co ważne, wniosek o taki urlop nie ma wpływu na wysokość zasiłku przyznanego za czas urlopów dotyczących rodzicielstwa - ma on jedynie poinformować firmę, w jakim okresie będziemy korzystać z urlopu macierzyńskiego. Od 2023 roku doszło do zmian w wysokości zasiłku za czas urlopu rodzicielskiego. Stanowi on 70% podstawy za cały okres urlopu rodzicielskiego, a wysokość zasiłku za czas urlopu macierzyńskiego nie zmienia się i obejmuje 100%. Możliwe jest też to, aby przez cały czas korzystania z urlopów dostawać zasiłek w wysokości 81,5%, pod warunkiem złożenia wniosku o urlop rodzicielski w trakcie 21 dni od porodu. W czasie dodatkowego okresu rodzicielskiego (9-tygodniowego), można pobierać świadczenie w wysokości 70% podstawy. Pamiętajmy o tym, że nie można zastąpić urlopu macierzyńskiego ekwiwalentem pieniężnym.
Okazuje się, że pracownica nie ma możliwości odstąpienia od prawa do urlopu macierzyńskiego. Wniosek o taki urlop trzeba złożyć na piśmie i dostarczyć do firmy lub złożyć elektronicznie. Jakie dane zawrzeć we wniosku? Najważniejsze są następujące informacje:
Podkreślić należy, że po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, mamy do dyspozycji urlop rodzicielski. Trwa on maksymalnie przez 41 tygodni w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Poza tym nie zapominajmy o skorzystaniu z tak zwanego rocznego urlopu rodzicielskiego. Każda z tych opcji - urlop rodzicielski i macierzyński, jest płatna.
Narodziny dziecka zawsze stanowią sporą zmianę w życiu każdego człowieka. W tej sytuacji kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę korzystają z urlopu macierzyńskiego, także wtedy, gdy dojdzie do przysposobienia dziecka. Okres trwania urlopu zależny jest od tego, ile dzieci przysposobiliśmy lub ile dzieci urodziło się podczas jednego porodu. Ponadto, znaczenie ma także tak zwany urlop rodzicielski, który trwa do 41 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Oczywiście przedtem trzeba złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek o udzielenie urlopu, w którym wskazujemy wszystkie istotne dane.
Jak widzimy, stworzenie wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski nie jest trudnym zadaniem. Możemy postawić zarówno na elektroniczną formę złożenia wniosku, jak i papierową, zależnie od swoich oczekiwań i preferencji.