Zamknij

Paterczyk: "To nie jest tylko następny krzyżyk, żeby sobie go odhaczyć na liście zrobionych rzeczy"

14:22, 09.10.2019 | N.P
REKLAMA
Skomentuj
foto.: Przemysław Maćkowiak

Skończy się noszenie dzieci po schodach. Układanie planu lekcji tak, by część uczniów miała zajęcia tylko na jednym piętrze. Szkoła Podstawowa w Kotlinie w końcu się doczekała. Będzie miała windę. I to do końca roku. Dzięki pieniądzom z PFRON-u.

 

Ponad 400.000,00 zł ma kosztować winda w Szkole Podstawowej w Kotlinie. Pierwsze prace przy jej montażu już się rozpoczęły. Zadanie wykonuje firma Marka Troińskiego z Wilkowyi.

- O windę rodzice zabiegali od ponad trzech lat, ale systematycznie do tego tematu dojrzewaliśmy, dlatego że decyzją każdego działania są oczywiście środki finansowe. (…) Najbardziej będę zadowolony, kiedy już z niej będzie można korzystać. Bo to, że winda powstanie to nie jest tylko następny krzyżyk, żeby sobie go odhaczyć na liście zrobionych rzeczy. Poważniejszym celem jest bezpieczeństwo i likwidacja barier architektonicznych, a takich potrzeb młodzież wymaga. Czasy się zmieniają. Dostępność musi być bez wszelkich barier – mówi Mirosław Paterczyk, wójt Kotlina.  

Część pieniędzy na zamontowanie sprzętu gmina Kotlin pozyskała z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Symboliczny czek na ręce Mirosława Paterczyka, wójta Kotlina przekazała Marlena Maląg, prezes PFRON-u.

- Dzisiaj, dzięki inicjatywie pana wójta, życzę wam żeby (winda – przyp. red.) służyła wam, żebyście mogli się bezpiecznie poruszać, ale przede wszystkim te dzieciaczki, które mają pewne trudności w przemieszczaniu się. Chcemy, aby ta szkoła była dostępna dla wszystkich, aby każdy z was mógł pobiec w każdy kącik szkoły i tę szkołę zobaczyć, a nie tylko na jednym piętrze się przemieszczać – Marlena Maląg, prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mówiła do uczniów kolińskiej szkoły.  

Winda w Szkole Podstawowej w Kotlinie zostanie zamontowana do 15 grudnia. Ta inwestycja jest możliwa dzięki, realizowanemu przez PFRON, „Programowi wyrównywania różnic między regionami III”. W jego ramach Fundusz, od 2016 roku, przekazał powiatowi jarocińskiemu ponad 260.000,00 zł. Powiat jarociński był pośrednikiem między gminą Kotlin i PFRON-em w procesie pozyskania pieniędzy na windę w szkole. Lidia Czechak, starosta powiatu jarocińskiego, podziękowała za wsparcie kolejnego kosztownego zadania w samorządzie.

- To nie pierwsza inwestycja realizowana dzięki środkom Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w tym rejonie. Dzieci korzystają już z windy w Zespole Szkół nr 1 w Jarocinie, a podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie są bezpiecznie dowożeni do placówki specjalnie przystosowanym 9-osobowym mikrobusem – przypomina przy okazji Marlena Maląg, prezes zarządu PFRON.

Łącznie, w ramach realizowanych przez PFRON programów, do niepełnosprawnych mieszkańców powiatu jarocińskiego od 2016 roku trafiło prawie 25.000.000,00 zł. Dzięki tym pieniądzom realizują programy PFRON, m.in. „Aktywny samorząd” czy „Program wyrównywania różnic między regionami III”. To także kluczowe wsparcie przy tworzeniu i funkcjonowaniu warsztatów terapii zajęciowej, co niezwykle ważne dla codziennego życia osób niepełnosprawnych.

Zdjęcia z uroczystego wręczenia pieniędzy na budowę windy w Szkole Podstawowej w Kotlinie zobaczcie w galerii pod artykułem.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ejarocin.pl | Prawa zastrzeżone