Zamknij

102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w powiecie jarocińskim (WIDEO + DUŻO ZDJĘĆ)

17:37, 28.12.2020 | N.P
Skomentuj foto.: Gmina Żerków
REKLAMA

Nie tylko władze gminy Jarocin świętowały 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. O tak ważnym wydarzeniu dla mieszkańców naszego powiatu nie zapomnieli też: Lidia Czechak, starosta, Dariusz Strugała, burmistrz Jaraczewa, Michał Surma, burmistrz Żerkowa, 33. WDH im. M. Kopernika oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żerkowie, a także Wiara Lecha.

 

Wczoraj pisaliśmy o tym, jak na terenie gminy Jarocin uczczono 102. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

[ZT]1605[/ZT]

Nie tylko władze tego samorządu pamiętały o zwycięskim zrywie. Lidia Czechak, starosta powiatu jarocińskiego, złożyła kwiaty pod pomnikiem gen. Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, w Mieszkowie. Zrobiła to w imieniu wszystkich samorządowców powiatowych. Przedstawiciele władz samorządowych Gminy Żerków, Powiatu Jarocińskiego oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego zaś złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych na Rynku w Żerkowie oraz na grobie majora Zbigniewa Ostroroga- Gorzeńskiego.

- Obostrzenia związane z COVID-19 nie pozwalają na organizowanie zgromadzeń. Ale nie zwalnia nas to z obowiązku uczczenia pamięci Powstańców Wielkopolskich. Dokładnie o godz. 15.00, w 102. rocznicę wybuchu powstania, w imieniu wszystkich mieszkańców Ziemi Jaraczewskiej, złożyłem, w asyście mojego zastępcy Stanisława Andrzejczaka oraz Sekretarz Gminy Olgi Kaczmarek, pamiątkowy wieniec. Dziś w ten skromny sposób podziękowałem powstańcom, którzy w znacznej liczbie pochodzili z naszej gminy.  Wierzę, że przyszłe obchody będą mogły odbyć się już w innej uroczystej oprawie, z udziałem mieszkańców, a wolnej od koronawirusa – informuje zaś Dariusz Strugała, burmistrz Jaraczewa.

Delegacja 33.WDH im. M. Kopernika złożyła znicze na cmentarzu w Żerkowie – na grobach powstańców i pod tablicą pamiątkową. Następnie udała się do Lgowa. Tam, przy kwaterze mjr Zbigniewa Ostroróg- Gorzeńskiego, oddała hołd dowódcy jarocińskich oddziałów powstańczych. Złożyła znicz pamięci. Przedstawiciele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych na Rynku w Żerkowie.

Na rondzie Powstańców Wielkopolskich w Jarocinie, dokładnie o 16:40 – w godzinie wybuchu Powstania Wielkopolskiego – Wiara Lecha symbolicznie uczciła 102 rocznicę wybuchu zwycięskiego zrywu. Już tradycyjnie odpaliła race. Filmik z tego wydarzenia możecie zobaczyć poniżej.

Zdjęcia z obchodów 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w powiecie jarocińskim zobaczcie w galerii pod artykułem.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%