Zamknij

Trwa ogólnopolski protest rolników. Także w powiecie jarocińskim (ZDJĘCIA + FILM) AKTUALIZACJA

12:56, 07.10.2020 | N.P
Skomentuj foto.: Przemysław Maćkowiak
REKLAMA

Jak zapowiadali tak zrobili. Rolnicy protestują przeciwko decyzjom podejmowanym przez rządzących. Nie podobna im się tzw. „Piątka dla zwierząt” oraz nowy minister rolnictwa. Wsiedli do maszyn i wyjechali na drogi. Także w powiecie jarocińskim.

 

Rolnikom od początku nie podobała się tzw. „Piątka dla zwierząt”. Ustawa zakłada: wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w celu pozyskania z nich futer, z wyjątkiem królika; wprowadzenie całkowitego zakazu wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, w czym mieści się wykorzystywanie zwierząt w działalności cyrków; ograniczenie uboju rytualnego w Polsce; zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt i umożliwienie asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt; zakaz trzymania zwierząt na uwięzi w sposób stały, a tymczasowe trzymanie na uwięzi będzie dopuszczone w przypadku uwięzi o minimalnej długości 6 m, zapewniające zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 m2; zakaz stosowania kolczatek przy tymczasowym trzymaniu zwierząt na uwięzi; częstsze kontrole dla schronisk, a inspekcji weterynaryjnej nadanie prawa do nakładania mandatów i zakończenie w ten sposób trzymania zwierząt w schroniskach w złych warunkach; wprowadzenie jednolitej definicji kojca, wraz z minimalnymi wymiarami i standardem technicznym oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy ministrze właściwym ds. rolnictwa.

Gdy tylko ustawa została przyjęta przez sejm, rolnicy zaczęli protestować w Warszawie. Nie podoba im się także nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi – Grzegorz Puda, który poparł zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. Związkowcy z OPZZ i Agrounii w końcu zapowiedzieli ogólnopolski protest. Odbywa się on dzisiaj Rolnicy mają w sumie zablokować 100 dróg.

Do protestu przyłączyli się też rolnicy z powiatu jarocińskiego. Spotkali się w okolicy jarocińskich cmentarzy. Stamtąd skierowali się w ul. Powstańców Wlkp. Następnie drogą krajową nr 11 dojechali do restauracji Eden w Witaszycach. Zawrócili do Jarocina i skierowali się na drogę krajową nr 12 w kierunku Brzostowa.

Zobaczcie film:

Zdjęcia z protestu możecie zobaczyć w galerii pod artykułem.

 

(AKTUALIZACJA, 17:20)

W sprawie protestu rolników głos zabrał Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. Zobaczcie wideo

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz