Zamknij

Taniej już było. Przed nami gigantyczna inflacja. Co najbardziej zdrożeje?

15:12, 01.04.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły rok do roku o 10,9 proc. A w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 3,2 proc.

 

- Inflacja będzie dwucyfrowa przez pozostałą część roku. Najbardziej zdrożeją żywność i paliwa; wysokie koszty surowców oznaczają też podwyżki towarów przemysłowych. Inflacja wyraźnie spadnie za dwa lata - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócili uwagę, że wzrost inflacji w marcu z 8,5 do 10,9 proc. przewyższył prognozy rynkowe, mówiące o 10,1 proc.

- Wysoki wynik związany jest z gwałtownym wzrostem cen paliwa po rosyjskiej agresji - wskazał Jakub Rybacki, zastępca kierownika zespołu makroekonomii PIE, cytowany w informacji.

Dodał, że według komentarza GUS ceny na stacjach paliw wzrosły o 28 proc. w skali miesiąca. Jak zaznaczył ekspert, mocniej od prognoz wzrosły też ceny żywności i energii; równolegle dalej utrzymuje się szeroka presja płacowa.

- Szacujemy, że inflacja bazowa wyniosła 6,8 proc. W nadchodzących miesiącach spodziewamy się dynamicznego wzrostu cen żywności - wskazał.

Rybacki zauważył, że rosyjska agresja na Ukrainę doprowadziła do skokowego wzrostu cen pszenicy i pozostałych zbóż. Zerwany został także handel nawozami między Unią Europejską i Rosją.

- Wysokie podwyżki obserwujemy już obecnie na rynkach hurtowych i już teraz zaczynają przekładać się na ceny detaliczne - stwierdził.

W opinii PIE, wzrost cen surowców będzie też oznaczać podwyżki gotowych towarów przemysłowych.

- Oczekiwania inflacyjne polskich firm przemysłowych są obecnie historycznie wysokie. Analogiczne tendencje widzimy też w Niemczech oraz pozostałych państwach regionu - w silniejszej skali. Inflacja pozostanie dwucyfrowa przez pozostałą część roku. Spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach wskaźnik będzie systematycznie przekraczać 10 proc. - zaznaczył analityk.

Dodał, że inflacja prawdopodobnie jedynie lekko spadnie w 2023 r.

- Wyraźne spowolnienie będziemy obserwować dopiero za dwa lata - dodał.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%