Zamknij

Jarocin awansował o 439 miejsc. Jak to możliwe?!

15:33, 05.09.2019 | N.P
REKLAMA
Skomentuj

Po raz drugi stworzono Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce. W kategorii gmin miejsko-wiejskich klasyfikacji poddanych zostało 628 samorządów. Znajdziemy tam też Gminę Jarocin. Na którym miejscu?

 

Gmina Jarocin zajęła 40. miejsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce. Od 2016 roku, kiedy opublikowany został poprzedni ranking, Jarocin awansował aż o 439 miejsc. W samej Wielkopolsce, w kategorii gmin miejsko-wiejskich, Jarocin uplasował się na 10. miejscu. Wyprzedzając m.in. Swarzędz, Kępno czy Śrem.

- To kolejny ranking, który potwierdza dobrą kondycję finansową gminy Jarocin. Ta kondycja jest bardzo dobra, mimo wielu inwestycji, które realizujemy, ale też dlatego, że skutecznie pozyskujemy środki zewnętrzne na ich wykonanie – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Ocena kondycji finansowej 628 gmin miejsko-wiejskich oparta została o siedem wskaźników. Te wyliczone zostały dla każdej jednostki samorządowej na podstawie danych z Regionalnych Izb Obrachunkowych. Pod uwagę wzięto m.in. relację nadwyżki operacyjnej do ogólnych dochodów samorządu, a także udział wydatków inwestycyjnych, czy relację zobowiązań w ogólnych wydatkach gminy.

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce jest przygotowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych we współpracy z Instytutem Studiów Wschodnich – organizatorem Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie i Forum Ekonomicznego w Krynicy. To już druga edycja rankingu. W pierwszej wykorzystano dane z 2016 roku. Teraz ocena kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego została przygotowana na podstawie możliwie najbardziej aktualnych danych, czyli za rok 2018.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

jarockjarock

1 0

Dla mnie rankingi są tyle warte co sondaże... Dlaczego wymieniono,że wyprzedziliśmy Swarzędz,Śrem i małe Kępno? 23:03, 06.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© ejarocin.pl | Prawa zastrzeżone