Zamknij
REKLAMA

Koparki w ZGO-WCR. Dlaczego? (ZDJĘCIA)

16:08, 14.09.2021 | N.P
Skomentuj foto.: Gmina Jarocin
REKLAMA

Trwa rozbudowa ZGO Sp. z o.o. – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu. Obecnie toczą się prace związane z budową dwóch placów o łącznej powierzchni ponad 25.000 m2. Pierwszy z nich będzie służył do przerobu odpadów budowlanych. Drugi – do kompostowania odpadów biodegradowalnych.

 

Na placu, o powierzchni ok. 11.500 m2, przerabiany będzie gruz. To też miejsce tymczasowego magazynowania tego typu odpadów.

- W obrębie placu na zmianę będą pracowały kruszarki do gruzu i urządzenia do mielenia opon, z których wydzielane będą metale, tkaniny i guma – czytamy w informacji prasowej ZGO-WCR.

Przy placu na gruz powstanie boks do prasowania i magazynowania odpadów styropianowych.

Z kolei na placu obejmującym powierzchnię 14.000 m2 przebiegał będzie drugi etap produkcji kompostu. Miejsce to zostanie podzielone na kilka stref: dojrzewania, przesiewania i magazynowania polepszacza glebowego „Terrawit” produkowanego w ZGO-WCR właśnie z odpadów biodegradowalnych.

- Najpierw odpady będą tu układane w pryzmy, gdzie będą dojrzewały. Po okresie ok. 8-12 tygodni materiał zostanie przesiany. Gotowy kompost będzie czasowo składowany na części placu, przeznaczonej do magazynowania – informują pracownicy spółki.

Oba betonowe place będą uszczelnione, podłączone do kanalizacji w celu odprowadzenia ewentualnych przecieków oraz dostosowane do przejazdu pojazdów ciężarowych.

Prace związane z budową placów – do przerobu odpadów poremontowych oraz kompostowania bioodpadów – są częścią dużo większej inwestycji, której łączny koszt opiewa na 100 mln zł. W jej ramach zakład wzbogaci się o drugi fermenter do przetwarzania odpadów biodegradowalnych. Powstanie też nowy agregat kogeneracyjny. Modernizacji i rozbudowie poddana zostanie również stacja transformatorowa. Inwestycja obejmie także wydzielenie boksów magazynowych i zakup sprzętu mobilnego. W ramach przedsięwzięcia rozbudowana zostanie instalacja do kompostownia bioodpadów stanowiących odpady komunalne oraz innych odpadów ulegających biodegradacji.

Zdjęcia z placu budowy zobaczcie w galerii pod artykułem. 

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%