Zamknij

Ostatni etap budowy Stacji Odzysku Surowców (ZDJĘCIA)

18:08, 15.02.2021 | N.P
Skomentuj foto.: Gmina Jarocin
REKLAMA

Ostatni etap budowy Stacji Odzysku Surowców, która powstaje w Cielczy, przypieczętowany. Podpisano umowę na jego realizację. Na wywiązanie się z niej wykonawca ma rok.

 

W ramach modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy powstaje instalacja, w której z wód poosadowych będą odzyskiwane surowce do produkcji nawozów. Jest to pionierska inwestycja. Pierwsza tego typu w Polsce oraz jedna z niewielu w Europie. W ramach przedsięwzięcia Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie realizuje dwa rozpoczęte wcześniej etapy budowy stacji odzysku surowców. Są to: modernizacja ciągu technologicznego tzw. ściekowego oraz budowa instalacji odzysku fosforu z odcieków po procesie głębokiej fermentacji. Podpisanie umowy rozpocznie ostatni etap realizacji zadania.

To kompleksowe wykonanie modernizacji i rozbudowy ciągu przetwarzania osadów ściekowych w drodze m.in. hydrolizy termicznej i zawansowanej fermentacji metanowej, przy maksymalnie możliwym wykorzystaniu wykonanych już prac. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum, którego liderem jest AB Industry S.A., współpracujące z firmą Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o.

- Poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii, wykonane zostaną: dwie zamknięte komory fermentacji oraz instalacje: biogazu, odwadniania wstępnego, hydrolizy termicznej, utylizacji gazów procesowych. Powstanie też kompleks budynków nowej instalacji odwadniania osadów oraz wiaty osadów, instalacji przygotowania rozprowadzenia wody technologicznej z odpływu oczyszczalni (oczyszczony ściek), nowego systemu sterowania i monitoringu obiektów oczyszczalni, kompleksowego systemu odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z dachów i placów utwardzonych oczyszczalni ścieków – czytamy w informacji prasowej gminy Jarocin..

Realizacja całego projektu modernizacji oczyszczalni kosztować będzie ponad 82 mln zł netto. Umowa została podpisana w siedzibie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Jarocinie. W imieniu PWiK podpisał ją Jerzy Wolski – p.o. prezesa Zarządu PWiK Sp. z o.o. w Jarocinie, a w imieniu wykonawcy Jacek Szempliński – prezes Zarządu AB INDUSTRY S.A.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy to ostatnie z zadań realizowanych w ramach projektu pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 2.3. Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Na realizację tego ogromnego projektu o wartości ok. 270 mln zł PWiK pozyskał dofinansowanie w wysokości 136 mln zł. Poza modernizacją oczyszczalni przedsięwzięcie obejmuje zrealizowane już: rewitalizację osiedla Kopernika w Jarocinie, budowę Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie, przebudowę najstarszego kanału przesyłowego w Jarocinie w ul. Poznańskiej oraz wykonywaną obecnie rewitalizację Śródmieścia Jarocina.

Zdjęcia z podpisania umowy na realizację ostatniego etapu modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy zobaczcie w galerii pod artykułem.

 

Jakie będą korzyści z przeprowadzenia tej inwestycji?

  1. Urządzenia i instalacje zostaną poprzykrywane, dzięki czemu będzie można zatrzymać gazy powstające w trakcie oczyszczania ścieków. Były one dotychczas bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla mieszkańców wsi Cielcza.
  2. Gazy cieplarniane (metan i dwutlenek węgla) nie będą odprowadzane do atmosfery, tylko będą zagospodarowane i wykorzystane jako biogaz.
  3. Będzie można produkować własny prąd i ciepło na potrzeby budynków na terenie oczyszczalni ścieków, dzięki czemu koszty oczyszczania ścieków będą niższe.
  4. Używanie ścieków oczyszczonych do procesów oczyszczania ścieków – w efekcie mniejsze zużycie wody.
(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%