Zamknij

Będą współpracować dla gospodarczego rozwoju Jarocina. Podpisano list intencyjny (ZDJĘCIA)

15:01, 21.07.2020 N.P Aktualizacja: 15:28, 21.07.2020
Skomentuj foto.: Natalia Pluta foto.: Natalia Pluta

List intencyjny pomiędzy Gminą Jarocin a Cechem Rzemiosł Różnych w Jarocinie podpisali Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina i Jacek Dutkiewicz, starszy Cechu. Pismo dotyczy współpracy m.in. w zakresie rozwoju kształcenia dualnego, przygotowującego młodych ludzi do pracy w perspektywicznych zawodach. Porozumienie sięga także otwarcia Centrum Doradztwa i Kształcenia Zawodowego.

 

Gmina Jarocin przygotowuje się do realizacji projektu pn. „Jarocin 2.0 – Miasto Jutra” w ramach Programu EOG – rozwój lokalny. W wyniku dotychczasowych prac, po przeprowadzeniu analiz i konsultacji (z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi, seniorami, uczniami szkół średnich, itp.) zarysowano Nową Ścieżkę Rozwoju, której hasłem przewodnim jest: „Jarocin – Miasto Awangardowych Działań”. W ramach Nowej Ścieżki Rozwoju zdefiniowano trzy podstawowe cele, które odpowiadają trzem wymiarom, jakie muszą zostać ujęte w projekcie: Ecorockowe miasto (główny nacisk położono na ekologię i rozwój przestrzenny), wspólnota lokalnych alternatywnych działań (skupiono się głównie na wymiarze społecznym) i Jarocin – Rozwój 4.0 (postawiono na wymiar gospodarczy). W ramach ostatniego celu Gmina Jarocin planuje współpracować z Cechem Rzemiosł Różnych zrzeszającym przedsiębiorców z gminy Jarocin

- W ramach pracy nad wdrożeniem tzw. „norweskiego” projektu, gdzie możemy pozyskać 10 mln euro, podjęliśmy decyzję, że najlepszym partnerem w zakresie edukacji ponadpodstawowej i współpracy będzie Cech Rzemiosł Różnych i rzemieślnicy skupieni wokół niego. Jacek Dudkiewicz, starszy Cechu, swoją postawą, dorobkiem i zaangażowaniem gwarantuje, że jeżeli projekt dojdzie do skutku to będą najlepiej ulokowane środki na „czynnik społeczny”. I z najlepszym skutkiem, bo myślę, że najlepiej kształcą w różnych zawodach właśnie zakłady rzemieślnicze. (…) Praktycznie każdy, kto skończy szkołę w określonym zawodzie, a ma praktykę u rzemieślników, nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Jeżeli tylko chce pracować. (….) Doświadczenia wieloletnie i praktyka wskazują, że najlepszy partner w tym zakresie to Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie z Jakiem Dudkiewiczem na czele jako starszym Cechu – mówił Adam Pawlicki podczas podpisywania listu intencyjnego w ratuszu.

W ramach porozumienia zawartego między Gminą Jarocin i Cechem Rzemiosł Różnych w Jarocinie będzie m.in. rozwijane kształcenie dualne, przygotowujące młodych ludzi do pracy w perspektywicznych zawodach oczekiwanych przez rynek (pracodawców).

  - Cech Rzemiosł różnych już dzisiaj zrzesza prawie 250 członków, którzy szkolą w systemie dualnym, czyli praktyka u rzemieślnika, a szkolnictwo teoretyczne w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie, ponad 600 uczniów. Ponadto, ci przedsiębiorcy zatrudniają około 2.200 pracowników. Jesteśmy jednym z największych przedsiębiorców w powiecie jarocińskim – mówił Jacek Dudkiewicz, starszy Cechu.

Gmina liczy także na owocną współpracę z Cechem w planowanym otwarciu Centrum Doradztwa i Kształcenia Zawodowego. Szczegółowe zasady współpracy oraz zakres działań podejmowanych na podstawie asygnowanego pisma zostaną określone w ramach osobnych ustaleń. W tym m.in. pisemnych i niepisemnych umów. Partnerzy w szczególności zadeklarują delegowanie osób do Zespołu Miejskiego zajmującego się opracowaniem kompleksowej koncepcji projektu. 

Przy okazji podpisania dokumentu Jacek Dudkiewicz wręczył Adamowi Pawlickiemu książkę pt. „Rzemiosło Południowej Wielkopolski”, która została wydana z okazji 40-lecia Izby Rzemieślniczej w Kaliszu. Umieszczono tam także historię Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie. Na jednej z jej stron znalazło się zdjęcie Kazimierza Pawlickiego, ojca burmistrza Jarocina.

Zdjęcia z podpisania listu intencyjnego zobaczcie w galerii pod artykułem. 

Przypomnijmy, że Gmina Jarocin w lipcu 2019 roku złożyła, wraz z ponad 200 innymi gminami z Polski tracącymi funkcje gospodarczo-społeczne, zarys projektu pn. „Jarocin 2.0 – Miasto Jutra” w ramach Programu EOG – rozwój lokalny. Jest on współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Pod koniec 2019 roku nastąpiło rozstrzygnięcie I etapu konkursu. Gmina Jarocin znalazła się wśród 54 najlepszych samorządów (na 8 miejscu) w II etapie starań o 10 mln euro na działania i inwestycje strategiczne i rozwojowe zdefiniowane i określone w dokumentach: Planie Rozwoju Lokalnego (PRL) i Planie Rozwoju Instytucjonalnego (PRI). II etap konkursu ma zakończyć się do listopada 2020 roku. 18 zwycięskich gmin ma zostać wytypowane na przełomie I i II kwartału 2021 roku.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%