Zamknij

Praca aż do 70. roku życia. Sejm przegłosował zmianę przepisów w sprawie jednej grupy zawodowej

12:00, 01.07.2025 Aktualizacja: 14:47, 01.07.2025
Skomentuj Obraz autorstwa fabrikasimf na Freepik Obraz autorstwa fabrikasimf na Freepik

Dla tej grupy zawodowej zmienia się wszystko. Praca do 70. roku życia? Sejm przegłosował kontrowersyjne zmiany, które wzbudzają wiele emocji.

Pracowali jak inni, ale na emeryturę musieli iść wcześniej. Teraz to się zmienia. Sejm przyjął nowelizację ustawy, która przesuwa wiek obowiązkowego zakończenia pracy do 70. roku życia – ale tylko dla jednej konkretnej grupy zawodowej.

Chodzi o komorników sądowych, których – zgodnie z obowiązującym do tej pory prawem – obejmował bezwzględny obowiązek przejścia w stan spoczynku w wieku 65 lat. Teraz przepis ten znika, a ich sytuacja zostaje zrównana z innymi zawodami prawniczymi.

O co chodzi w zmianach?

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych przewiduje, że granicą wieku, po której osiągnięciu komornik może, ale nie musi zakończyć pracę, będzie 70 lat. Nie oznacza to obowiązku pracy aż do tej granicy, ale znosi dotychczasowy przymus odejścia po 65. urodzinach.

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha tłumaczył, że wcześniejsze przepisy były dyskryminujące wobec tej grupy zawodowej i wymuszały decyzje administracyjne niezależnie od zdrowia, kompetencji czy chęci dalszej pracy.

To nie koniec zmian. Dłuższa droga do zawodu

Nowelizacja reguluje również kwestie asesury. Dotąd asesor komorniczy miał maksymalnie 6 lat na zdobycie doświadczenia i złożenie wniosku o powołanie na stanowisko komornika. Po zmianach termin ten znika, co oznacza więcej elastyczności i mniej presji.

Nie będzie więc już „granicznej daty”, która zmusza asesora do decyzji, nawet jeśli nie jest jeszcze gotowy na objęcie urzędu.

Ustawa już po Sejmie. Co dalej?

Za nowelizacją zagłosowało 234 posłów, przeciw było 174, a 19 wstrzymało się od głosu. Teraz projekt trafi do Senatu, który może wprowadzić poprawki lub przyjąć ustawę w obecnym kształcie.

Zmiana ta – choć dla jednych to tylko korekta przepisów – dla środowiska komorników oznacza powrót do równego traktowania i zakończenie dyskusji o zawodowej nierówności.

Źródło zdjęcia głównego: Obraz autorstwa fabrikasimf na Freepik

(Źródło: Radio ZET / superbiz.se.pl / portalsamorzadowy.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%