Zamknij

Nowe przepisy w związku z koronawirusem. Jarocińska policja wręcza pierwsze mandaty

17:29, 03.04.2020 | N.P
Skomentuj
foto.: KPP w Jarocinie
REKLAMA

Lekceważenie przepisów mających na celu ograniczenie rozprzestrzenianie się koronawirusa to nie tylko łamanie prawa. Także świadome narażanie siebie i innych osób na niebezpieczeństwo zarażenia. Niestety nie brakuje osób, dla których ważniejsze jest spotkanie ze znajomymi. Na takie zachowania nie ma powolenia jarocińskich policjantów. Przekonało o tym 11 osób. Za gromadzenie się zostały ukarane mandatami lub wnioskami do sądu.

 

W związku z obowiązującym stanem epidemii przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań, w których uczestniczą więcej niż dwie niespokrewnione ze sobą osoby. Nie wszyscy przestrzegają tych przepisów. Także na terenie powiatu jarocińskiego. Zaczęło się od tego, że policjanci zostali poinformowani o nielegalnym zgromadzeniu w okolicy jednego ze sklepów we Witaszycach.

- Gdy mundurowi przybyli na miejsce, zastali tam czterech mężczyzn, którzy wspólnie, bez zachowania obowiązującej dwumetrowej odległości, prowadzili głośne rozmowy. Gdy funkcjonariusze zwrócili im uwagę, że swoim zachowaniem nie tylko łamią przepisy, ale też narażają siebie na niebezpieczeństwo zarażenia, mężczyźni zaczęli przeklinać. Jakby tego było mało, nie stosowali się do poleceń funkcjonariuszy. Odmówili także przyjęcia mandatów za popełnione przez siebie wykroczenia. Z uwagi na skrajną nieodpowiedzialność uczestników spotkania oraz lekceważące podejście do sytuacji, w stosunku do całej czwórki zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu – informuje asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

Mężczyźni w wieku od 35 do 40 lat odpowiedzą nie tylko za nielegalne zgromadzenie i brak zachowania bezpiecznej odległości, ale też za używanie wulgarnych słów w miejscu publicznym. Wniosek o ukaranie zostanie skierowany także przeciwko 34-letniej kobiecie, która również postanowiła spotkać się z trójką swoich znajomych.

- Grupka spotkała się na terenie zieleni przy ul Wrocławskiej w Jarocinie i tam, stojąc zbyt blisko siebie, świetnie się bawiła. Zabawę przerwali im umundurowani policjanci, którzy przypomnieli im o obowiązujących zasadach i wytycznych z Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Niestety zgromadzone tam osoby nie widziały nic złego w swoim zachowaniu uznając, że mają prawo do takich spotkań – dodaje asp. Agnieszka Zaworska.

Policjanci na trójkę uczestników spotkania – 36-letnią kobietę i dwóch mężczyzn w wieku 34 i 45 lat – nałożyli mandaty karne z art. 54 kodeksu wykroczeń. 34-latka odmówiła przyjęcia mandatu. Zostanie wobec niej skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Niespełna trzy godziny później, w tym samym miejscu, mundurowi spotkali kolejne trzy osoby. Tym razem mężczyzn, którzy także zapomnieli, że w zgrupowaniu mogą brać udział maksymalnie dwie osoby, oraz że dodatkowo muszą one zachować pomiędzy sobą dwumetrowy dystans.

- W tym przypadku spotkanie z policjantami zakończyło się mandatami karnymi – informuje oficer prasowy KPP w Jarocinie.

Wszystkie 11 osób zostało ukarane jednego dnia. I to nie był Prima Aprilis. Stało się tak, ponieważ tylko wspólnie możemy ograniczyć ryzyko zarażenia. Pozostanie w domu, zachowanie bezpiecznej odległości - to nic nie kosztujące, ale jest bardzo skutecznym środkiem ostrożności, który może zastosować każdy z nas.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz