Zamknij

Naciągacze już zwęszyli temat. Wykorzystują strach przed koronawirusem

09:07, 12.03.2020 N.P Aktualizacja: 17:38, 12.03.2020
Skomentuj

Polak potrafi oszukać na wszystkim. Nie ma żadnych skrupułów, aby do własnego wzbogacenia się wykorzystać strach przed koronawirusem. Już pojawiły się pierwsze ostrzeżenia przed nieuczciwymi osobami.

 

Od momentu, kiedy w Polsce odnotowano pierwsze zachorowania na koronawirusa, na komisariatach w całej Polsce rozdzwoniły się telefony. Ludzie informowali o oszustach, którzy na strachu przed koronawirusem postanowili się nielegalnie wzbogacić. Wykorzystując pandemię koronawirusa oferują do sprzedaży środki mające rzekomo cudowne właściwości zwalczające wirusa. Swoje produkty oferują w internecie lub podszywają się pod instytucje i organizacje mające na celu zwalczanie i zapobieganie szerzeniu wirusa czy też zajmujące się jego leczeniem.

- W sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców, ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa. Odnotowano przypadki nieuczciwych ofert i rozpowszechniania nie tylko w Internecie nieprawdziwych informacji dotyczących właśnie ewentualnych metod leczenia tego wirusa – informuje asp. Agnieszka Zaworska.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie przestrzega przed tego typu oszustami.

- Nie dajmy się zwieść, nie kupujmy cudownych środków mających nas rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy nagle uzdrowić. Nie wpuszczajmy też takich osób do swoich domów i o każdym tego typu przypadku informujmy policję – apeluje asp. Agnieszka Zaworska.

Aktualnych informacji na temat koronawirusa należy szukać tylko na sprawdzonych, oficjalnych stronach: Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, Światowej Organizacji Zdrowi, Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednocześnie resort zdrowia wdraża ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Policjanci będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy znajdują się one w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać głównie telefonicznie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną. Czynności wykonywać będą tylko i wyłącznie funkcjonariusze umundurowani. Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.

[ZT]756[/ZT]

Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo obywateli policjanci zalecają ograniczenie osobistych wizyt w komendach. Zdarzenia można zgłaszać telefonicznie. Numery telefonów poszczególnych jednostek policji dostępne na stronach internetowych oraz, w przypadku zgłoszeń alarmowych, numery: 112 i 997.

[ZT]723[/ZT]

Możliwe jest również przesłanie zgłoszenia pisemnie (nie dotyczy sytuacji nagłych) oraz kontakt z jednostkami Policji i dzielnicowym za pomocą aplikacji mobilnej „Moja Komenda”.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%