Zamknij

Czy można szczepić się przeciwko COVID-19 podczas fali upałów? Znamy odpowiedź

18.27, 17.06.2021 PAP
Skomentuj foto.: PAP
REKLAMA

Upały nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia przeciw COVID-19 bądź jego odwlekania. W gorące dni należy dbać o odpowiednie nawodnienie i po szczepieniu przez kilka dni unikać wysiłku. Tak twierdzi dr Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych.

 

- Pogoda nie powinna stanowić przeciwwskazania do szczepienia, do jego zaniechania czy odwlekania. Upały też nie są takim przeciwwskazaniem. Najlepsza jest taka szczepionka przeciw COVID-19, którą przyjmiemy jak najszybciej  - podkreślił dr Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych w rozmowie z PAP.

W ramach profilaktyki szczepiennej w okresie letnim dr Rajewski zalecił odpowiednie nawadnianie.

- Najlepiej pić wodę niegazowaną. Czasami występuje po szczepieniu gorączka, więc gdy zapomnimy o wodzie, a do tego nałożą się gorąco i podwyższona temperatura ciała, to znacznie łatwiej się odwodnić. Po szczepieniu może występować także ból w miejscu podania. Dlatego w upalne dni nie powinniśmy po przyjęciu szczepionki pracować fizycznie w słońcu. Unikajmy tego - wyjaśnił specjalista chorób zakaźnych.

Zdaniem dr Rajewskiego na jeden, dwa dni po szczepieniu warto także zrezygnować z kąpieli słonecznych.

- U niewielkiego procenta osób może wystąpić jakaś forma fotoreakcji. Warto więc zminimalizować takie ryzyko. Nie generujmy więc objawów, które może wywołać praca na słońcu, czy odwodnienia. Mogą się one nałożyć na odczyn poszczepienny. Nie sterujmy jednak szczepieniami, patrząc na prognozy pogody czy fakt, że zaraz będzie weekend. Wiele osób unika szczepień w piątki, bo nie chce się źle czuć w sobotę lub niedzielę. To absurdalne podejście. Chodzi o ochronę przed ciężką chorobą, więc dwa czy trzy dni większej higieny w naszym życiu na pewno nikomu nie zaszkodzi - podsumował ekspert.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%