Zamknij

Szczepienia przeciwko COVID-19. To warto wiedzieć

N.P, PAP 15:07, 07.01.2021 Aktualizacja: 15:41, 07.01.2021
Skomentuj

W Polsce trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Jak dziś rano podało Ministerstwo Zdrowia, w naszym kraju przeciwko Sars-CoV-2 zaszczepiło się już 160.359 osób. Szczepienia odbywają się także w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie. Preparat otrzymuje personel medyczny. Kiedy i gdzie będą mogli zaszczepić się pozostali mieszkańcy powiatu jarocińskiego? Jak zgłosić się na szczepienie?

 

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia. Szczepionka przeciwko koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna. Odcina ona możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka. Szczepienia odbędą się w kolejności: etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele; etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne; oraz etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Każdy dostanie e-zaproszenie na szczepienie, które będzie ważne przez 60 dni. Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień. Jak sprawdzić, kiedy przyjdzie nasza kolej na szczepienie?

[ZT]1655[/ZT]

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania numeru e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych (system e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem P1, co umożliwi automatyczną weryfikację ważności e-skierowania). Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Będzie on od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.

W powiecie jarocińskim znajduje się aż siedem punktów, w których będzie można dokonać szczepienia przeciwko COVID-19. To: NZOZ Przychodnia Zespołu Lekarza Rodzinnego JAR-MEDIC przy ul. Hallera w Jarocinie, Przychodnia JARMEDIC BIS przy ul. Hallera w Jarocinie, Ośrodek Zdrowia w Mieszkowie przy ul. Dworcowej, NZOZ PLR „Zdrowie” w Mieszkowie przy ul. Dworcowej, Ośrodek Zdrowia w Żerkowie przy ul. 700-lecia, NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ OŚRODEK ZDROWIA W RUSKU S.C. przy ul. Koźmińskiej oraz punkt Bernadety Piątki przy ul. Dworcowej w Kotlinie.

Po zgłoszeniu do punktu szczepień, lekarz dokona kwalifikacji i stwierdzi po badaniu, czy nie ma przeciwskazań do szczepienia, a pacjent będzie musiał wypełnić specjalną ankietę z informacjami potrzebnymi do kwalifikacji do szczepień. Szczepionka podana będzie w postaci zastrzyku w mięsień naramienny. Następnie pacjent zostanie poddany krótkiej obserwacji i po 21 dniach otrzyma kolejną dawkę szczepionki. Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Zaświadczenia będą wydawane po zaszczepieniu pełnym cyklem szczepienia, tj. w przypadku, gdy będzie ono dwudawkowe - po zaszczepieniu drugą dawką szczepionki.

Szczegółowe i aktualne informacje na temat szczepień można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 dostępną pod numerem tel. 989. Na pytania dotyczące zarówno organizacji szczepień, jak i kwestii związanych z samym podaniem szczepionek odpowiada 500 konsultantów przez całą dobę – siedem dni w tygodniu. Informacje są udzielane w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Na szczepienie po 15 stycznia będzie można zapisywać się przez infolinię. Połączenie z infolinią Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest bezpłatne. Numer dla osób dzwoniących z zagranicy oraz dla abonentów operatorów nieobsługujących numerów specjalnych: (22) 62 62 989. Dla zainteresowanych, w dni robocze od godziny 8.00 do 16.00 na stronie gov.pl/szczepimysie będzie dostępny również wideoczat. Pytania można przesłać na adres: [email protected].

(N.P, PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

jarockjarock

1 0

https://www.gosc.pl/doc/6674974.Dymisje-to-jedyne-rozwiazanie

21:01, 10.01.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%