Zamknij

Kolejne zmiany w sposobie raportowania o koronawirusie. O epidemii w Polsce wiemy coraz... mniej

18:35, 25.11.2020 PAP, N.P Aktualizacja: 19:22, 25.11.2020
Skomentuj

Główny Inspektorat Sanitarny wykrył „nieścisłości” w raportach odnoszących się do dobowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Chodzi o ponad 20 tys. dodatnich wyników testów na COVID-19, które nie znalazły się w statystykach województw. W konsekwencji podjęto decyzje, że informacje dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce będą publikowane tylko i wyłącznie na stronach rządowych. Nie jak to miało miejsce dotychczas – przez urzędy wojewódzkie. A obywatele zostali pozbawieni kolejnych istotnych danych dotyczących rozwoju epidemii w Polsce. Przynajmniej na razie...

 

- Na dzień dzisiejszy wykryliśmy rozbieżności ws. raportowania danych w skali kraju na ok. 22 tys. – przekazał, jak podaje Polska Agencja Prasowa, w poniedziałek Krzysztof Saczka, zastępca szefa GIS, na konferencji prasowej.

Podkreślił, że te dane nie przekładają się na sytuację epidemiologiczną i nie wymagają podjęcia określonych decyzji. Zaznaczył, że „zostały podjęte konkretne działania zmierzające w kierunku sprawozdawczości w zakresie zakażeń COVID-19”.

- Został do tego celu przystosowany bardzo system EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski – przyp. red.), który powstał w maju i służy komunikacji w zakresie wymiany informacji – dodał.

Zdaniem Krzysztofa Saczki, „wprowadzanie danych przez laboratoria do systemu EWP ma się odbywać w terminie maksymalnym do 48 godzin, w związku z czym został wypracowany odpowiedni interfejs umożliwiający raportowanie przez laboratoria tych wyników”.

- Postanowiliśmy przejść na nową metodę prezentowania wyników - będzie opierała się głównie na systemie EWP, tam dane będą spływać w ciągu 48 godzin ze wszystkich laboratoriów, które są w tym celu zobligowane – mówił zastępca szefa GIS.

Wspomniane 22 tys. zakażeń dopisano do ogólnej liczby wykrytych w Polsce. Stało się to wczoraj. Również wtedy ruszyła strona internetowa prezentująca codzienne raporty zakażeń w skali kraju, województw i powiatów. Dane pochodzą z elektronicznego systemu EWP, na którym od wtorku bazują dzienne statystyki zachorowań podawane przez resort zdrowia. Tutaj zamieszczane są informacje o dziennej liczbie zakażeń w podziale na województwa i powiaty. Do tej pory dane o liczbie zakażeń w powiatach i województwach publikowały lokalne stacje sanepidu. Internauci już zwrócili uwagę, że na stronie brakuje danych, które do tej pory – razem z dzienną liczbą zakażeń – udostępniały powiatowe stacje sanepidu, takich jak liczba osób hospitalizowanych, osób, które wyzdrowiały, czy są objęte kwarantanną. W powiecie jarocińskim część z nich zniknęła już kilka dni temu. Więcej o tym pisaliśmy pod poniższym linkiem.

[ZT]1471[/ZT]

Co ważne, nowy sposób raportowania o epidemii zawiera informacje tylko o osobach nowo zakażonych na naszym terenie i o tym, ile ostatniej doby przegrało walkę z chorobą.

Dowiadujemy się więc z niego, że wczoraj w powiecie jarocińskim zakażone zostało 18 osób, a jedna zmarła – z powodu COVID-19. Ostatniej doby natomiast dodatnie wyniki testów na COVID-19 odebrało siedmiu mieszkańców. Czterech w tym czasie zmarło – z powodu chorób współistniejących z COVID-19. Tym samym możemy obliczyć, że w ciągu dwóch dni liczba zakażonych koronawirusem na naszym terenie wzrosła do 1.780 osób. Liczba zmarłych z powodu COVID-19 lub chorób z nim współistniejących zaś do 42. Ile osób nadal zmaga się z chorobą? Ile ozdrowiało? Tego już się nie dowiemy. Przynajmniej na razie…

Jak przekazuje Państwowa Agencja Prasowa, resort zapewnia, że strona będzie stopniowo uzupełniana o dane historyczne oraz bieżące wykresy prezentujące przebieg epidemii. Na razie podawana jest tam także dobowa liczba zakażeń – dzisiaj to 15.362 osób i zgonów – dzisiaj 674, najwięcej od początku epidemii w Polsce. 522 osoby zmarły z powodu chorób współistniejących, zaś 152 z powodu COVID-19. Najwięcej przypadków koronawirusa ostatniej doby wykryto w województwach: śląskim – 1.941, mazowieckim – 1.577 oraz wielkopolskim – 1.420. Najmniej zaś w tym samym czasie w województwach: świętokrzyskim – 303, podlaskim – 449 oraz opolskim – 459. 103 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 934.422 osoby zostały zakażone Sars-CoV-2 w Polsce od początku epidemii. 14.988 z nich zmarło. Można też obliczyć, że w województwie wielkopolskim od początku epidemii zakażonych zostało 90.259 osób, a zmarły 1.372 osoby. Ostatniej doby (co podano na rządowej stronie) 66, z czego sześć z powodu COVID-19, a 60 z powodu chorób współistniejących. 

(PAP, N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%