Zamknij

Masowe wycofywanie leków z aptek. Aż 11 preparatów znika z półek!

12:57, 20.09.2019 N.P Aktualizacja: 18:04, 29.01.2020
Skomentuj

11 decyzji wycofujących leki z aptek w całej Polsce wydał Główny Inspektor Farmaceutyczny. Wszystkie mają rygor natychmiastowej wykonalności. Wszystkie zawierają substancję czynną – ranitydynę. Miała ona zostać zanieczyszczona. Działania GIF-u są prewencyjne. O jakie leki chodzi?

 

Dopiero co tydzień temu pisaliśmy o wycofaniu z aptek syropu na gorączkę dla dzieci.

[ZT]290[/ZT]

Dziś kolejne leki znikają z obrotu w całym kraju. Raniberl Max, tabletki powlekane 150 mg, Ranic, roztwór do wstrzykiwań i infuzji 10 mg/ml, Ranigast Max, tabletki powlekane 150 mg, Ranigast Fast, tabletki musujące 150 mg, Ranigast, tabletki powlekane 150 mg, Ranigast, roztwór do infuzji 0,5 mg/ml, Ranigast Pro, tabletki powlekane 75 mg, Ranimax Teva, tabletki powlekane 150 mg, Ranitydyna Aurovitas, tabletki powlekane 150 mg, Riflux, tabletki musujące 150 mg i Solvertyl, roztwór do wstrzykiwań 25 mg/ml – te wszystkie leki są wycofywane z aptek.

- Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał szereg informacji w systemie szybkiego powiadamiania Rapid Alert o zidentyfikowaniu zanieczyszczenia N-Nitrozodimetylenoaminy (NDMA) w niektórych produktach leczniczych zawierających substancję czynną Ranitidinum, znajdujących się w obrocie na rynkach innych państw. Główny Inspektorat Farmaceutyczny po analizie posiadanego materiału dowodowego uznał, że w interesie społecznym jest prewencyjne wstrzymanie w obrocie wszystkich produktów leczniczych zawierających substancję czynną Renitidinum, w związku z podejrzeniem co do ich jakości. Decyzjom nadano rygor natychmiastowej wykonalności – czytamy w dokumentach GIF-u.

Co ważne, działania GIF-u są prewencyjne. Po badaniach zostanie podjęta decyzja czy leki będą przywrócone do obrotu czy wycofane.

Europejska Agencja Leków poinformowała, że rozpoczęła już ogólnounijny przegląd leków zawierających ranitydynę. Ponadto wytwórcom, którzy mają pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, przekazała wytyczne dotyczące unikania obecności zanieczyszczeń nitroaminowych.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%