Zamknij

Płonie Biebrzański Park Narodowy. Z pomocą pojechali strażacy z Poznania

17:25, 23.04.2020 PAP, N.P Aktualizacja: 19:35, 23.04.2020
Skomentuj foto.: PAP foto.: PAP

Pożar ma miejsce w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego i trwa - z przerwami - czwartą dobę. Według ostatnich szacunków, obejmuje ok. 6 tys. ha chronionych terenów. Z pomocą w gaszeniu żywiołu pojechali strażacy z Poznania. 

 

Zdaniem prof. Jana Taylora z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego jest katastrofalny, ponieważ obszarowo objął bardzo duży teren środkowego basenu Biebrzy.

- Takiego pożaru nad Biebrzą chyba jeszcze nie było. Myślę, że te straty będą zupełnie niepowetowane także dlatego, że mamy teraz najważniejszy w ciągu roku sezon - sezon rozrodu ptaków i innych zwierząt - mówi profesor cytowany w komunikacie przesłanym PAP przez rzeczniczkę prasową uczelni.

Jak dodaje Jan Taylor, jest to okres, gdy rodzą się młode łosie, sarny, jelenie.

- Jest to ogromny kataklizm i z całą pewnością przyroda przez długie lata po nim będzie dochodziła do stanu sprzed pożaru. W niektórych miejscach mogą to być zmiany nieodwracalne - podkreśla.

Zdaniem profesora z dostępnych w internecie map satelitarnych terenów objętych pożarem trudno jest już teraz powiedzieć, które konkretnie siedliska są zniszczone, czy zagrożone.

- Pewne jest jednak, że płoną nie tylko torfowiska, ale też bardzo ważne ekosystemy leśne: grądy, cenne olsy. Jeżeli chodzi o rośliny, to jest tam np. jedno z bardzo nielicznych w Polsce stanowisk kosaćca bezlistnego. Liczymy na to, że ono ocaleje - wyraża nadzieję Jan Taylor.

Naukowiec wylicza, że w pożarze ucierpiała brzoza niska, jak również łąki trzęślicowe, które stanowią bardzo cenne siedlisko chronione w ramach programu Natura 2000. Profesor informuje, że badacze będą analizować zmiany spowodowane przez pożar.

- Ciekawie będzie obserwować, jak poszczególnie siedliska zmieniają się po pożarze. To może pomóc zrozumieć pewne mechanizmy przyrodnicze, przewidywać konsekwencje pożarów takich ekosystemów. Już teraz z całą pewnością wiadomo, m.in. z relacji świadków kataklizmu, o łosiach uciekających przed ogniem - opowiada.

Jan Taylor zwraca też uwagę, że wywołane pożarem migracje zwierząt mogą być problemem z punktu widzenia ruchu drogowego i wymagają zastosowania dodatkowych środków ostrożności. Naukowiec obawia się, że pożar może pojawić się również w innych częściach Parku, gdyż cały jego obszar jest bardzo przesuszony, łącznie z torfowiskami. Związane jest to z bezśnieżną zimą i brakiem opadów. Na to nakłada się kumulujący się efekt bardzo suchych i ciepłych ostatnio sezonów letnich.

Aby do tego nie dopuścić z pomocą dla podlaskich strażaków już wczoraj pojechali strażacy z Poznania. Kadeci oraz kadra Szkoły Aspirantów PSP. W sumie 39 osób. 

- Zadaniem grupy będzie wsparcie działań w związku z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. W skład grupy skierowanej do działań weszły dwa plutony ratownicze kadetów oraz kadra szkoły pod dowództwem kpt. Natalii Frankowskiej - mówi mł. bryg. Łukasz Kwas, SA PSP Poznań portalowi wtk.pl.

[ALERT]1587661904166[/ALERT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%