Zamknij

Wyciek gazu w cukrowni w Środzie Wlkp. Prawie 200 osób ewakuowano. Siedem trafiło do szpitala (AKTUALIZACJA)

10.18, 07.09.2022 N.P
Skomentuj foto.: Głos Powiatu Średzkiego
REKLAMA

Prawie 200 osób ewakuowano z terenu cukrowni w Środzie Wlkp. Siedem trafiło do szpitala. Doszło tam do rozszczelnienia zbiornika z gazem.

 

(AKTUALIZACJA, 8 września, 16:24)

Co dokładnie wydarzyło się w wczoraj w średzkiej cukrowni?

- Doszło do wycieku z instalacji gazu saturacyjnego, używanego w procesie produkcji. W procesie saturacji używany jest ditlenek węgla, który powoduje wytrącenie się wodorotlenku wapniowego z roztworu, z którego następnie krystalizuje się cukier. Gaz saturacyjny w swoim składzie ma także niewielkie ilości tlenku węgla, który charakteryzuje się silnymi właściwościami toksycznymi. To właśnie jego obecność spowodowała, że siedmiu pracowników z objawami podtrucia trafiło do szpitali - podaje Głos Powiatu Średzkiego.

Część poszkodowanych nadal przebywa w szpitalach. Z zakładu ewakuowano prawie 200 osób. Pracownicy, po przeprowadzeniu kontroli pomieszczeń miernikami wielogazowymi, w części mogli wrócić do pracy na swoich stanowiskach, ponieważ pakowania jest oddzielną częścią zakładu.

Pfeifer & Langen przygotowuje się do kampanii cukrowniczej. Najprawdopodobniej wczorajsza awaria nie wpłynie na rozpoczęcie produkcji.

[ALERT]1662647268276[/ALERT]

 

Około 6:30 na terenie cukrowni w Środzie Wielkopolskiej doszło do rozszczelnienia zbiornika ze zmagazynowaną w nim mieszanką gazów. Z terenu zakładu ewakuowani 182 osoby. Siedem z nich wymagało pomocy medycznej i trafiło do szpitala.

Informacje o wycieku gazu w cukrowni w Środzie Wlkp. i ewakuacji pracowników jako pierwsze podało RMF FM. St. kpt. Daniel Pawłowski z Komendy Powiatowej PSP w Środzie Wielkopolskiej powiedział reporterowi radia, że w rozszczelnionym zbiorniku były prawdopodobnie tlenki węgla. Tak wynika z informacji od pracowników cukrowni.

- Prawdopodobnie wskutek prac technologicznych doszło do rozszczelnienia instalacji na etapie procesu technologicznego i w związku z tym ulotnił się jeden z gazów, który jest wykorzystywany w tym procesie – wyjaśnił st. kpt. Daniel Pawłowski.

Strażacy ustalają dokładne miejsce wycieku. Problemów przysparza rozbudowana specyfika obiektu.

- Budynki są połączone kanałami wentylacyjnymi, ciągami. Możliwość przedostawania się gazu jest bardzo duża – dodał  st. kap. Daniel Pawłowski w rozmowie z RMF FM.

W drodze do Środy Wielkopolskiej jest Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Poznania i to ona ma ustalić, gdzie, dlaczego oraz jaki konkretnie gaz ulatnia się ze zbiorników. Akcja strażaków trwa. Osoby zatrudnione w cukrowni na razie nie mogą wrócić do pracy.

[ALERT]1662538685283[/ALERT]

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%