Zamknij

152. rocznica urodzin majora Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego i 102. rocznica zakończenia Powstania Wielkopolskiego (ZDJĘCIA)

19:19, 15.02.2021 N.P Aktualizacja: 19:09, 13.04.2021
Skomentuj foto.: Gmina Jarocin i Powiat Jarociński foto.: Gmina Jarocin i Powiat Jarociński

Delegacja samorządu Gminy Jarocin, Powiatu Jarocińskiego i przedstawiciele lokalnych organizacji krzewiących pamięć o Powstaniu Wielkopolskim uczcili dziś 152. rocznicę urodzin majora Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego oraz 102. rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego. Z tym, że przedstawiciele samorządów zrobili to w dwóch różnych miejscach.

 

Rajmund Banaszyński, przewodniczący rady miejskiej oraz Bartosz Walczak, zastępca burmistrza Jarocina, udali się pod pomnik druha komendanta. Ten znajduje się w parku imienia majora Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego w Jarocinie. Złożyli tam kwiaty i znicze. Przedstawicielom gminy Jarocin towarzyszyli przedstawiciele lokalnych organizacji krzewiących pamięć o Powstaniu Wielkopolskim.

Mariusz Stolecki, członek zarządu powiatu jarocińskiego oraz Jacek Jędraszczyk, radny powiatu jarocińskiego, symboliczną wiązankę kwiatów upamiętniającą urodziny komendanta i zakończenie powstania, złożyli w rodzinnej kwaterze Gorzeńskich. Ta znajduje się na cmentarzu we Lgowie.

Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią COVID-19, uroczystości miały skromną oprawę. Zdjęcia z nich zobaczcie w galerii pod artykułem.

Zbigniew hr. Ostroróg-Gorzeński urodził się 15 lutego 1869 we Lgowie, był majorem piechoty Wojska Polskiego, powstańcem wielkopolskim, działaczem społecznym. Pod jego dowództwem powstańcy wielkopolscy zdobyli Ostrów Wielkopolski, Krotoszyn oraz Zduny. W styczniu 1919 roku mjr Stanisław Taczak, przywódca Powstania Wielkopolskiego, mianował Gorzeńskiego dowódcą VI Okręgu Wojskowego z siedzibą w Jarocinie. Po zmianach reorganizacyjnych hrabia został komendantem etapu III Okręgu Wojskowego w Jarocinie. Był jednym z twórców 11. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Kawaler Orderu Virtuti Militari. Druh komendant był niezwykłym człowiekiem, czym zyskiwał sobie uznanie nie tylko powstańców, ale i mieszkańców Ziemi Jarocińskiej. W 1920 roku Rada Miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Jeszcze w okresie zaborów hr. Gorzeński dbał o to, aby polskie dzieci mogły pobierać naukę w polskiej szkole i budowę takiej ufundował w Tarcach. Wspierał działalność Towarzystwa Pomocy Naukowych i Towarzystwa Czytelni Ludowych. Był inicjatorem budowy pomnika poświęconego powstańcom. Musiał być też miłośnikiem sztuki. Świadczył o tym wygląd wnętrz pałacu. Ukończył wydział leśnictwa Uniwersytetu w Berlinie. Zapewne dlatego otoczenie tarzeckiego pałacu stanowiło przepiękny park. Zmarł 12 czerwca 1926 w Tarcach.

[DAWNY]1618333756051[/DAWNY]

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%