Zamknij

Oddali życie za wolność Polski. Doczekali się godnego upamiętnienia (ZDJĘCIA)

17:04, 13.09.2022 N.P Aktualizacja: 17:28, 13.09.2022
Skomentuj

W Jarocinie odsłonięta została tablica upamiętniająca bohaterskich jarociniaków – redaktorów, współpracowników i kolporterów konspiracyjnej gazety „Dla Ciebie Polsko”, którzy oddali swoje życie za wolność Polski. Następnie w JOK Jarocin odbył się koncert piosenek patriotycznych oraz żołnierskich.

 

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji bohaterskich jarociniaków – redaktorów, współpracowników i kolporterów konspiracyjnej gazety „Dla Ciebie Polsko”, którzy oddali swoje życie za wolność Polski.

- To oni, tworząc i rozpowszechniając patriotyczną gazetę „Dla Ciebie Polsko”, udowodnili, że słowem można walczyć równie skutecznie jak z bronią w ręku, gdyż słowo jest potężnym orężem dającym nadzieję i wiarę w zwycięstwo nad tyranią. O tym, jaką siłę ma słowo, wiedzieli okupanci. Dlatego tak srogie zapadły wyroki – wyroki śmierci wykonane na naszych bohaterach, którym dzisiaj oddajemy hołd - mówił podczas uroczystości Tomasz Frąckowiak z Instytutu Pamięci Narodowej, który ufundował tablicę.

Tablica upamiętniająca jarocińskich bohaterów została wykonana i zamontowana – na zewnętrznej ścianie krużganków kościoła pw. św. Marcina w Jarocinie – dzięki staraniom i determinacji Lecha Krychowskiego.

- Nad moim łóżkiem wisiał duży portret wujka, a babcia dawała mi do rąk zrobiony przez niego w więzieniu różaniec ze sznurka i drutu aluminiowego. Często ze łzami w oczach czytała mi list pożegnalny swojego syna napisany na krótko przed egzekucją. Jako mały chłopiec nie rozumiałem wtedy tych słów i czynów… Te pamiątki przysłane przez Niemców po śmierci wuja Edwarda były wraz z dokumentami przechowywane w naszym domu jak relikwie. Zwracam się do rodzin, których kolejne pokolenia czekały 79 lat na dzień, w którym zostaną publicznie i z godnością uhonorowani bohaterowie, którzy za naszą wolność, niepodległość i pokój oddali swoje życie. Tym, którzy w „Dla Ciebie Polsko” położyli swoje głowy na szafot, dziś oddajemy należny hołd. Stało się, zrobiliśmy to - mówił Lech Krychowski.

Opowiedział o tym, że był w celach śmierci, w Dreźnie, w których przebywali jarocińscy bohaterowie. Podczas uroczystości przytoczono też ostatni list Edwarda Krychowskiego do rodziny. Historię bohaterów przedstawił Tomasz Cieślak z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

– Ci wszyscy kolporterzy, redaktorzy, współpracownicy gazety „Do Ciebie Polsko” w tym trudnym czasie próby podjęli wszystkie wysiłki po to, żeby podtrzymywać ducha w naszym narodzie – powiedział Tomasz Cieślak.

Gazeta ukazywała się przez prawie trzy lata – od końca 1939 do września 1942 roku. Dzięki osobom zaangażowanym w jej powstawanie oraz kolportaż mieszkańcy dowiadywali się, co dzieje się na frontach II wojny światowej. Kolportażem zajmowali się także członkowie organizacji konspiracyjnych.

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki podziękował Lechowi Krychowskiemu i wszystkim rodzinom pomordowanych bohaterów za tę inicjatywę.

- Powinniśmy czcić wszystkich naszych bohaterów. Tak, by budować naszą narodową tożsamość – podkreślił włodarz.

Na tablicy pamięci zamieszczony został – wraz z nazwiskami bohaterów - wpis:

„W hołdzie bohaterskim redaktorom, współpracownikom i kolporterom konspiracyjnej gazety „Dla Ciebie Polsko”. Sądzonym za działalność na rzecz niepodległej Polski przez Niemiecki Wyższy Sąd Krajowy w Poznaniu w 1943 roku. Wyrok śmierci na 10 bohaterach Ziemi Jarocińskiej został wykonany przez ścięcie na gilotynie. Ponad 100 innych osób zaangażowanych w kolportaż podziemnej gazety zostało poddanych przez okupanta niemieckiego brutalnym represjom.”

Tablica upamiętnia 10 osób. To:

- Maria Banaszak, działaczka społeczna z Witaszyc, lat 30,

- Stanisław Banaszak, chorąży Wojska Polskiego z Witaszyc, mąż Marii, lat 45,

- Wincenty Figaj, szewc z Tarzec, lat 36,

- brat Grzegorz Bolesław Frąckowiak, zakonnik, werbista z Łowęcic, lat 31,

- Alojzy Grygiel, nauczyciel z Ruska, lat 26,

- Edward Krychowski, kolejarz, pomocnik maszynisty z Jarocina, lat 25,

- Jan Marciniak, podoficer Wojska Polskiego z Jarocina, lat 33,

- Jan Parowicz, kupiec z Jaraczewa, lat 52,

- Jan Stróżyński, urzędnik z Jarocina, lat 44,

- Jan Szczepański, stelmach z Annapola, lat 40.

Pod tablicą delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Uroczystości zakończył popołudniowy koncert, który odbył się w JOK Jarocin. W jego trakcie zgromadzeni usłyszeli piosenki patriotyczne oraz żołnierskie.

Zdjęcia z tego wydarzenia zobaczcie w poniższej fotorelacji. 

[FOTORELACJA]927[/FOTORELACJA]

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

jarockjarock

0 0

Wielki szacunek dla Pana Lecha za inicjatywę... dla nas trochę wstyd, że wyręcza nas mieszkaniec Lubska. 23:45, 14.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%