Parafia pw. św. Marcina w Jarocinie zachęca wiernych do wsparcia pomocy humanitarnej dla ludności Ukrainy. W niedzielę, 8 lutego, na prośbę Caritas Diecezji Kaliskiej, przed kościołami na terenie diecezji odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz osób dotkniętych skutkami wojny i kryzysu energetycznego za wschodnią granicą.
Jak podkreślono w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych parafii, sytuacja na Ukrainie w okresie zimowym jest dramatyczna. Zniszczenia infrastruktury energetycznej sprawiają, że – szczególnie w rejonach przyfrontowych – mieszkańcy przez większość doby pozostają bez prądu. W wielu miejscowościach energia elektryczna dostępna jest jedynie przez około dwie godziny w ciągu dnia i dwie godziny w nocy.
Brak stałego dostępu do energii oznacza niemożność przygotowania ciepłych posiłków, ogrzania domów oraz zapewnienia podstawowych warunków do życia. Niskie temperatury i długotrwałe przerwy w dostawach prądu sprawiają, że codzienność wielu rodzin sprowadza się do walki o przetrwanie. Najpilniejszą potrzebą jest obecnie zapewnienie ciepła. Potrzebne są m.in. koce, śpiwory, piecyki, paliwo oraz inne formy wsparcia pozwalające ogrzać miejsca zamieszkania i zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców.
Akcja pomocowa realizowana jest we współpracy z biskupem Edwardem Kawą, ordynariuszem Diecezji Kamieniecko-Podolskiej, który od lat współpracuje z Diecezją Kaliską. To właśnie za jego pośrednictwem zebrane środki finansowe trafią bezpośrednio do najbardziej potrzebujących.
Parafia św. Marcina oraz Caritas Diecezji Kaliskiej zachęcają do włączenia się w pomoc na kilka sposobów: poprzez udział w zbiórce do puszek przed kościołami (również pw. św. Antoniego, Chrystusa Króla i Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie) w niedzielę 8 lutego, wpłaty bezpośrednie na konto Caritas Diecezji Kaliskiej oraz przekazywanie darowizn za pośrednictwem systemu PayU.
– Z serca dziękujemy za każdą formę zaangażowania, solidarność i wrażliwość na los osób dotkniętych dramatyczną sytuacją – podkreślają organizatorzy zbiórki, wyrażając nadzieję, że wspólnym wysiłkiem uda się przynieść realną pomoc i wsparcie tym, którzy dziś żyją w bardzo trudnych warunkach.
Zebrane środki należy możliwie sprawnie przekazywać na konto Caritas Diecezji Kaliskiej lub bezpośrednio do siedziby Caritas przy ul. Prostej 1A w Kaliszu. Numer konta do wpłat: 15 1050 1201 1000 0022 7106 5233.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ejarocin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz