Zamknij

Spichlerz Polskiego Rocka wraca po koronawirusowej przerwie. Data nieprzypadkowa

15:17, 11.06.2020 Aktualizacja: 15:32, 11.06.2020
Skomentuj

Po kilkutygodniowej przerwie Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie zostanie otwarty dla zwiedzających. Nastąpi to w piątek, 12 czerwca o 15:00. Data nie jest przypadkowa. W ten sposób Muzeum Regionalne upamiętni 50. rocznicę Wielkopolskich Rytmów Młodych, z których wywodził się Festiwal Muzyków Rockowych w Jarocinie. Pierwsze Rytmy ruszyły dokładnie 12 czerwca 1970 roku.

 

Zamknięcie Spichlerza Polskiego Rocka spowodowane było zagrożeniem epidemiologicznym. Przez ten czas trwały intensywne prace modernizacyjne wystawy stałej. Miały one na celu zaprezentowanie eksponatów, które do tej pory znajdowały się w magazynach. Ustawienie dodatkowych gablot, cokołów i podestów oraz zainstalowanie na ścianach ekspozytorów i ram pozwoliło pokazać sprzęt muzyczny, wyposażenie sceniczne, zdjęcia wykonane na kolejnych edycjach festiwalu, oryginalne plakaty, foldery festiwalowe, karnety i wejściówki, pamiątkowe koszulki, znaczki reklamowe oraz inne przedmioty, związane z jarocińskim festiwalem.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną z część multimediów i interaktywności nie będzie można na razie korzystać. To chwilowe ograniczenie z powodzeniem uzupełni większa liczba dotąd niepokazywanych eksponatów, które zaprezentowane zostaną w nowych, interesujących oraz niekiedy zaskakujących lub nieoczywistych układach i zestawieniach.

Zagrożenie epidemiologiczne nakłada konieczność zaostrzenia wymogów higieniczno-sanitarnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa, a tym samym komfortu zwiedzania i obsługi muzeum. Oprócz wspomnianego ograniczenia używania multimediów i interaktywności zmniejszona została liczba osób, które jednocześnie mogą przebywać na wystawie – do siedmiu osób na piętro i 14 osób na całej ekspozycji. Dodatkowo uruchomiony został system wcześniejszego zgłaszania telefonicznego i mailowego zamiaru zwiedzania wystawy. Regularnie będą też dezynfekowane wszystkie poręcze, klamki i inne powierzchnie dotykowe. Szczegółowe zasady zwiedzania Spichlerza Polskiego Rocka znajdują się na stronie Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie.

Mimo utrudnień i ograniczeń warto zobaczyć Spichlerz Polskiego Rocka po przerwie, z nowymi eksponatami w atrakcyjny sposób opowiadającymi historię polskiej muzyki rockowej, która bez festiwalu w Jarocinie, zapoczątkowanego Wielkopolskimi Rytmami Młodych, nie byłaby taka sama.

 

Program jutrzejszego otwarcia Spichlerza Polskiego Rocka:

Wielkopolskie Rytmy Młodych w sieci

W nawiązaniu do 50-letniej tradycji 12 czerwca 2020 roku zostanie zainaugurowany przegląd młodych zespołów muzycznych pn. „Wielkopolskie Rytmy Młodych w sieci”. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, przegląd odbędzie się online. W dniu ponownego otwarcia Spichlerza Polskiego Rocka ogłoszony zostanie regulamin i możliwość zgłaszania do przeglądu za pomocą platformy internetowej. Finał odbędzie się 26 września w Spichlerzu Polskiego Rocka, skąd przeprowadzona zostanie transmisja online mini koncertów wykonawców wyłonionych przez internautów i jury. Po ogłoszeniu zwycięzcy odbędzie się specjalny koncert nawiązujący do historii przeglądu, przygotowany przez Dariusza Malejonka z zaproszonymi przez artystę muzykami. Program „Wielkopolskich Rytmów Młodych w sieci” zostanie realizowany dzięki dofinansowaniu z programu „Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz inicjatywie i wsparciu burmistrza Jarocina.

Oprowadzanie po zmodernizowanej ekspozycji stałej Spichlerza Polskiego Rocka

O 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00 i 20:00 rozpoczną się oprowadzania po ekspozycji stałej Spichlerza Polskiego Rocka. W ich trakcie będzie można poznać historię festiwalu w Jarocinie i eksponaty, które po raz pierwszy pojawią się w Spichlerzu Polskiego Rocka. Omówione zostaną także zmiany w narracji ekspozycji po modernizacji i wprowadzeniu nowych eksponatów.

Wstęp na wystawę 12 czerwca jest bezpłatny!

Uwaga! Ze względów na zagrożenie epidemiologiczne oprowadzania odbywać się będą w grupach nie większych niż siedem osób. Wszystkie osoby w czasie zwiedzania proszone są o zakrycie ust i nosa oraz założenie rękawiczek ochronnych. Ze względów organizacyjnych organizatorzy proszą o wcześniejsze (do 12:00) zapowiedzenie zamiaru wizyty z podaniem planowanej godziny zwiedzania i liczby osób (do siedmiu), mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 698 166 598. Szczegółowe informacje dotyczące zasad zwiedzania w czasie pandemii znajdują się na stronie internetowej Spichlerza Polskiego Rocka.

Pokazy filmów poświęconych historii i roli festiwalu w Jarocinie – od Wielkopolskich Rytmów Młodych do powstania Spichlerza Polskiego Rocka:

15:00

„Płyń pod prąd” – czas: 23:31

Film poświęcony w całości Wielkopolskim Rytmom Młodych. Przegląd odbywał się przez całe lata 70. i z roku na rok stawał się coraz ważniejszą imprezą muzyczną na mapie kraju. O powstaniu WRM i ich znaczeniu dla późniejszego Festiwalu w Jarocinie, opowiadają uczestnicy, organizatorzy i mieszkańcy, a także czarno-białe kroniki nakręcone przez AKF JAR – klub działający w Jarocinie (Jarocin 1969-1980).

15:30

„Blues bez pieniędzy” – czas: 22:01

Rok 1980 jest przełomowy dla Polski, a także dla polskiego rocka. Wybucha boom rockowy, a w Jarocinie XI edycja WRM jest jednocześnie I Ogólnopolskim Przeglądem Muzyki Młodej Generacji. Zmiana formuły festiwalu i przeniesienie go na czerwiec powodują dużo większą popularność imprezy. Gwiazdy Jarocina tego czasu to: Dżem, TSA, Ogród Wyobraźni. Na polskiej scenie pojawiają się buntownicy z nurtu punkrockowego (Jarocin 1980-1982).

16:00

„Dzieci rewolucji pijące mleko” – czas: 29:46

Wyjątkowa atmosfera, niezwykły ferment muzyczny i różnorodność oferty – to cechy wyróżniające Festiwal Muzyków Rockowych od innych imprez muzycznych w kraju. To właśnie do tych edycji odwoływać się będą kolejne pokolenia i to one stworzą, żyjącą do dziś, legendę festiwalu (Jarocin 1983-1986).

16:30

„Wiatr wieje tam, gdzie chce” – czas: 26:07

Festiwal w Jarocinie ma wpływ również na mieszkańców krajów ościennych, jak ówczesna Czechosłowacja czy NRD. To stamtąd przybywają fani i muzycy, a wśród nich Paul Landers, wówczas muzyk Feeeling B, dziś zespołu Rammstein. Rozgłośnia harcerska staje się głównym sprzymierzeńcem organizatorów i na czas festiwalu tworzy Radio Nieprzemakalnych, jedyną tego typu rozgłośnię w całym Bloku Wschodnim (Jarocin 1987-1990).

17:00

„List z pola boju” – czas 25:44

Festiwal staje się największą imprezą rockową w kraju, ale coraz mniej opiniotwórczą, organizatorzy prezentują głównie gwiazdy, konkurs spada na dalszy plan, choć to podczas tych edycji debiutują HEY, Sweet Noise czy Łukasz Lach. Koncerty są transmitowane przez telewizję, a nowa kapitalistyczna rzeczywistość wymusza na organizatorach poszukiwanie sponsorów. Nie podoba się to części publiczności i coraz częściej dochodzi do zamieszek. Największe mają miejsce w 1994 roku i to po nich władze miasta zaprzestają organizacji imprezy (Jarocin 1991-1994).

17:30

„Wehikuł czasu” – czas: 27:09

Próby reanimacji festiwalu trwają kilka lat, ale dopiero PRL Festiwal z 2005 roku staje się początkiem powrotu imprezy na festiwalową mapę Polski. Rzeczywistość jest już jednak inna, a Festiwal w Jarocinie staję się jedną z wielu imprez i musi konkurować o widza. Staje się festiwalem rodzinnym. Wzbudza też kontrowersje, bo czy odcinanie kuponów od dawnej popularności to jedyna droga jego przetrwania? (Jarocin 2000-2013).

18:30

„Dziewczyny karabiny” – czas: 20:30

Odcinek dedykowany kobietom tworzącym nie tylko historię Festiwalu w Jarocinie, ale polskiego rocka w ogóle. Pokazuje zmiany, jakie przez lata dokonały się w polskim społeczeństwie – od lat 60., kiedy przedstawicielki płci pięknej stawały głównie przed mikrofonem, aż do współczesności, gdy kobiety coraz częściej sięgają po instrumenty dotąd „zarezerwowane” dla mężczyzn i tworzą własne zespoły.

 19:00

„Idę samotny ulicą mego miasta” – czas: 23:53

Film poświęcony scenom muzycznym, które w latach 80. odegrały bardzo ważną rolę w rozwoju polskiej muzyki rockowej. Działały wtedy m.in.: Trójmiejska Scena Alternatywna, Rzeszowskie Zagłębie Rockowe, Scena Toruńska skupiona wokół klubu „Od Nowa”, czy warszawskie zespoły działające w klubie Hybrydy i organizujące festiwal Róbrege. Każda z nich zaistniała na festiwalu w Jarocinie.

20:30

„Płyń pod prąd” – czas: 23:31. (powtórka)

Film poświęcony w całości Wielkopolskim Rytmom Młodych. Przegląd odbywał się przez całe lata 70. i z roku na rok stawał się coraz ważniejszą imprezą muzyczną na mapie kraju. O powstaniu WRM i ich znaczeniu dla późniejszego Festiwalu w Jarocinie, opowiadają uczestnicy, organizatorzy i mieszkańcy, a także czarno-białe kroniki nakręcone przez AKF JAR – klub działający w Jarocinie (Jarocin 1969-1980).

Wszystkie seanse w klubokawiarni Kontrapunkt na parterze Spichlerza Polskiego Rocka. W przerwach między seansami i po ich zakończeniu muzyczne sety z muzyką polską lat 70. XX wieku.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%