Zamknij

Czy Polacy pracują tak samo, jak 20 lat temu?

15:31, 06.03.2020 | N.P
Skomentuj foto.: PAP
REKLAMA

Długość czasu pracy w Polsce skraca się. Tak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny. W 2000 roku średni tydzień pracy w naszym kraju liczył prawie 42 godziny. W kolejnych 18 latach skrócił się do ok. 39 i pół godziny. Eksperci sprawdzili też inne aspekty polskiego życia zawodowego. 

 

- Chociaż tendencja spadkowa długości czasu pracy w Polsce generalnie dotyczy wszystkich sektorów gospodarczych, to jednak niezmiennie najdłuższy tydzień pracy pozostaje w przemyśle - podkreślili eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zaznaczyli, że najciekawsza sytuacja dotyczy 2004 roku, czyli okresu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

- Podczas gdy w sektorze przemysłowym i usługowym czas pracy zaczął się nieznacznie wydłużać, w sektorze rolniczym nastąpił gwałtowny spadek - zauważyli.

Ich zdaniem możne mieć to związek z efektem dopłat unijnych, które wraz z programami restrukturyzacji rolnictwa przyniosły tej branży wsparcie finansowe, jakiego nie miała nigdy wcześniej. Analitycy PIE zwrócili też uwagę na zmiany w formach pracy. 

- Rozwój technologiczny, zwłaszcza w obszarze informacji i komunikacji, umożliwił wykonywanie pracy zdalnie. Nastąpił przełom w zakresie relacji pracodawcy z pracownikiem, co dało przestrzeń dla zupełnie nowych, bardziej elastycznych form zatrudnienia oraz wymiany usług i treści - czytamy w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego PIE.

Rośnie, jak dodano, popularność tzw. pracy kontraktowej, która powoli wypiera dominującą dotąd pracę etatową.

- Szczególnie pokolenie Z, czyli tzw. internetowa generacja osób urodzonych w drugiej połowie lat 90. XX w. i na początku XXI w., preferuje elastyczne formy zatrudnienia nastawione na pracę w formie zleceń i projektów - podkreślili eksperci.

Dodali, że coraz częściej mówi się o zjawisku gig economy, które sprzyja wzrostowi popularności kontraktowego zatrudniania tzw. wolnych strzelców. Według raportu Boston Consulting Group. Henderson Institute, który cytuje PIE, w gospodarce światowej przybywa pracy kontraktowej.

- We Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii dynamika podaży tej formy pracy przekracza średnie tempo wzrostu zatrudnienia - wskazali.

Jako główne źródło dochodu traktuje ją, jak podkreślili, zaledwie kilka proc. całkowitej liczby pracowników w krajach rozwiniętych i ponad 10 proc. na tzw. rynkach wschodzących.

- W Polsce pracę kontraktową jako główne źródło dochodu traktuje zaledwie 3 proc. pracujących - napisali.

W Polsce rośnie natomiast zainteresowanie elastycznymi formami pracy - choć, jak podkreślają eksperci PIE - nie sprzyja temu otoczenie prawne, zwłaszcza ograniczenia powodowane restrykcyjnym Kodeksem pracy.

- Liczba osób optujących za elastycznym modelem pracy w 2019 roku wynosiła 29 proc., podczas gdy w 2017 roku było to 18 proc. - wskazali, powołując się na dane ManpowerGroup, jednej z największych agencji pracy w Polsce.

Z kolei w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2018, mierzącym elastyczność umów o pracę regulowanych Kodeksem pracy, na 41 krajów UE i OECD Polska zajmuje 30. miejsce.

- W czołówce Indeksu znalazły się dwa kraje, do których Polacy migrują w celach zarobkowych: Wielka Brytania i Irlandia - zaznaczyło PIE. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ drag/

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz