Zamknij

Szpital dostanie zastrzyk... gotówki

11:32, 23.09.2019 | N.P
REKLAMA
Skomentuj

Portal

ejarocin.pl

Napisał o tym

pierwszy

O tym, że polska służba zdrowia jest niedofinansowana wiadomo nie od dziś. Dziury budżetowe szpitali się powiększają. Także tego w Jarocinie. A systemowego rozwiązania brak. Jest tylko to doraźne. W ostatnich dniach Minister Zdrowia znów je zapowiedział. Dostanie się też Szpitalowi Powiatowemu w Jarocinie.

 

Sytuacja finansowa Szpitala Powiatowego w Jarocinie jest niewesoła. Dług lecznicy wynosi ok. 21 mln zł przy 36 mln zł kapitału początkowego. Co miesiąc radni powiatowi wyrażają zgodę na przekazanie kolejnych sum z budżetu powiatu na rachunek szpitala. Ostatnio było to 246 tys. zł. Pieniądze zostały przeznaczone na uregulowanie najpilniejszych zobowiązań. Także z budżetu samorządu zakupiono wyposażenie dla laboratorium i pracowni endoskopii. Kosztowało 100 tys. zł.

[ZT]319[/ZT]

Jak się okazuje, w końcu Szpital Powiatowy w Jarocinie dostanie zastrzyk gotówki. I to z innego źródła niż budżet samorządu.

- Szpital od 1 października ze zwiększonym ryczałtem. Dopłacą nam około 700 tys. zł – informuje Lidia Czechak. – Dziękujemy i prosimy o więcej – dodaje starosta powiatu jarocińskiego.

Na ryczałt dla szpitali składają się: procent wykonania liczby świadczeń w przyjętym w planie (liczba punktów); nadwykonania; dodatkowe środki wynikające ze wzrostu środków w planie finansowym NFZ to wskaźniki jakościowe. 700 tys. zł to kropla w morzu potrzeb Szpitala Powiatowego w Jarocinie. Przyznaje to sama starosta.

- Strata szpitala, jeżeli chodzi o środki finansowe, wynosi około 1,7 mln zł. Każde pieniądze cieszą, bo jeżeli otrzymamy je z Narodowego Funduszu Zdrowia powiat nie będzie musiał dokładać. Śmieję się, że przydałoby nam się jeszcze jedno zero i bylibyśmy zadowoleni – mówi Lidia Czechak.

Dlatego też powstał Plan Naprawczy Szpitala Powiatowego w Jarocinie. Został zaopiniowany przez radę nadzorczą spółki oraz zarząd powiatu. Na razie jest on owiany tajemnicą. Wysłano go do Banku Gospodarstwa Krajowego. Z prośbą o pomoc. BGK wystawi teraz swoich analityków. Ci wejdą w strukturę szpitala i zobaczą z czego wynikało jego zadłużenie. Wspomogą spółkę finansowo. Ułatwią jej wyjście z długów. Jarocin jest w gronie 14 szpitali w całej Polsce, które ubiegają się o pieniądze z BGK.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

jarockjarock

1 0

Pani Czechak jest prawdziwym starosta w przeciwieństwie do administratorów z poprzedniej kadencji. Nasuwa się jednak pytanie - dlaczego koledzy partyjni i koalicjanci nie ponieśli konsekwencji ??? 01:08, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© ejarocin.pl | Prawa zastrzeżone