Zamknij

Ostatnie dni na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS

17:08, 20.06.2020 | ZUS
Skomentuj
REKLAMA

Tylko do końca czerwca przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek. Do wielkopolskich placówek ZUS wpłynęło ponad 180 tys. wniosków o zwolnienie ze składek. Zrealizowano je w 90 proc.

 

Dzięki tarczy antykryzysowej część firm może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za trzy miesiące - od marca do maja 2020 roku. Zwolnienie z obowiązku ich opłacenia można uzyskać w wysokości 100 proc. lub 50 proc. łącznej kwoty. Zależy to od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych.

- Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia ze składek w ramach tarczy antykryzysowej, mają czas tylko do 30 czerwca. O zwolnienie ze składek mogą się ubiegać firmy zgłaszające do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób, spółdzielnie socjalne, osoby duchowne, a także osoby prowadzące pozarolniczą działalność opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, w tym osoby korzystające z ulgi na start - przypomina Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Z najnowszych danych wynika, że do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju wpłynęło 3,7 mln wniosków z tarczy, w tym 2 mln w formie elektronicznej. W marcu i w kwietniu o zwolnienie ze składek wnioskowało 1,72 mln przedsiębiorców. Z tego 90 proc. wniosków o zwolnienie zostało już rozpatrzonych na kwotę 7,5 mld zł. Dodatkowo, Zakład przyjął do realizacji ponad 1,8 mln wniosków o wypłatę świadczeń postojowych,  a wartość pomocy wyniosła prawie 3 mld zł. Suma pomocy w zakresie zwolnienia z opłacenia składek oraz świadczeń postojowych wyniosła ponad 10 mld zł.

- W województwie wielkopolskim wpłynęło 184 tys. wniosków o zwolnienie ze składek i zostały one zrealizowane w 90 proc. na kwotę umorzenia 816 mln zł. Wniosków o świadczenia postojowe wpłynęło natomiast 149 tys. Wypłacono 294 mln zł. Kwota pomocy przy tych dwóch rodzajach ulg w województwie wyniosła ponad 1,1 mld – mówi Marlena Nowicka.

Szczegółowe informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce: Koronawirus.

(ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz