Zamknij

Tylu nowych roślin w Jarocinie jeszcze nigd nie sadzono! Jakie i gdzie?

10:14, 05.10.2019 N.P Aktualizacja: 11:45, 05.10.2019
Skomentuj

312 drzew zostanie posadzonych na łączniku między ulicami: Śródmiejską, Bema i Wrocławską. Ruszył pierwszy etap prac największego jak dotychczas projektu urządzenia terenów zieleni w Jarocinie.

 

Wzdłuż kilometrowego odcinka łącznika między ulicami: Śródmiejską, Bema i Wrocławską nasadzonych zostanie 312 drzew.

- W gminie Jarocin dotychczas nie realizowaliśmy tak wielkiego zadania obejmującego tak dużą ilość nasadzeń drzew, krzewów, bylin. Przy tej nowej drodze chcemy pokazać, jak docelowo może wyglądać zieleń przyuliczna w gminie Jarocin – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Posadzone zostaną m.in. lipy, klony, graby, jarzęby, dęby, platany, jesiony, grusze drobnoowocowe, buki, glediczie trójcierniowe. O obwodach pni od 20 do 30 cm.

- Łącznie będzie to aż czternaście gatunków, bo zależy nam na bioróżnorodności, a także na miododajności tych drzew - wyjaśnia Piotr Kociński, architekt krajobrazu.

Drzewa to tylko niewielka część całego projektu zieleni na poboczach łącznika i rondzie przed os. Konstytucji 3 Maja. Na tym obszarze posadzonych będzie też ponad 14 tys. sztuk bylin (25 gatunków, m.in. przywrotnik, jeżówka, parzydło leśne, śmiałek, kocimiętka), 11 tys. sztuk krzewów (19 gatunków, m.in. sosna kosodrzewina, róża francuska, tawuła, irga, jaśminowiec, kalina koralowa), 15 tys. sztuk roślin cebulowych. W przypadku tych ostatnich będą to głównie krokusy, które zakwitną wczesną wiosną. Powstanie też prawie 3 tys. m kw. łąki kwietnej założonej z nasion minimum 30 roślin. Trawniki będą zajmowały jedynie 1400 m kw.

- Zmieniające się warunki klimatyczne, wysokie temperatury i mała ilość opadów w okresie letnim nie sprzyjają zachowaniu trawników w dobrym stanie. Dlatego zdecydowaliśmy się na duże powierzchnie obsadzone krzewami, bylinami i łąkami kwietnymi, które są łatwiejsze w utrzymaniu, wymagają mniejszej ilości wody i w konsekwencji tego, w dłuższej perspektywie czasowej, są tańsze - przekonuje Piotr Kociński.

Dzięki realizacji tego projektu o połowę zwiększy się też obszar Parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego przy ośrodku zdrowia.

- Zdecydowanie poprawi się też estetyka otoczenia wybudowanego w ubiegłym roku łącznika. Drzewa oraz zieleń średnia będą stanowiły naturalną izolację między drogą a zabudowaniami mieszkalnymi. Dodatkowo, na tyłach domów zlokalizowanych przy ulicy Wrocławskiej, powstaną odcinki wysokiej zielonej ściany w postaci żywopłotów grabowych i bukowych - informuje zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak.

Prace w pierwszym etapie związanym z utworzeniem zielonego korytarza, prowadzi wyłoniona wiosną firma Plener z Goliny. Aktualnie trwa przygotowanie podłoża, a wkrótce ruszą nasadzenia. Termin zakończenia inwestycji przewidziany jest na koniec listopada.

- Estetyka przestrzeni publicznej, bioróżnorodność w doborze roślin, funkcje izolacyjne – to ważne elementy tego projektu zieleni. Są jeszcze inne, jak chociażby stworzenie warunków do przyciągania ptaków i owadów do centrum miasta. Dobór gatunkowy roślin będzie temu sprzyjał – zapewnia Piotr Kociński.

W przetargu na realizację zadania wystartowało osiem podmiotów, które zaoferowały za wykonanie robót kwoty od 1,4 mln zł do 2,2 mln zł. Koszt wykonania prac w 85 proc. zostanie sfinansowany dzięki środkom pozyskanym przez gminę z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na projekt „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie, obejmujący parki, skwery i zieleń przyuliczną”. Docelowo zielony korytarz połączy trzy jarocińskie parki: Radolińskich, mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego (przy ośrodku zdrowia) i Szubianki.

Zdjęcie dołączone do artykułu przedstawia, jak będą wyglądały pobocza łącznika Bema - Wrocławska.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%