Zamknij

Rozrost Porozumienia Międzygminnego. Odpady z dwóch nowych gmin do ZGO-WCR (ZDJĘCIA)

12:59, 04.01.2022 Aktualizacja: 13:11, 04.01.2022
Skomentuj foto.: Gmina Jarocin foto.: Gmina Jarocin

Dwie kolejne gminy – Pobiedziska i Raszków – będą woziły swoje śmieci do ZGO Sp. z o.o. – Wielkopolskie Centrum Recyklingu. Zgodę na to wydali radni Rady Miejskiej w Jarocinie. Umowy zostały podpisane. Tym samym Porozumienie Międzygminne, którego liderem jest Jarocin, zrzesza ponad 20 samorządów.

 

Gminy Pobiedziska i Raszków były inicjatorami swojego przystąpienia do porozumienia w sprawie wspólnego zagospodarowania odpadów komunalnych przez ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu.

- Do 31 grudnia 2021 roku gmina Pobiedziska była elementem gospodarki odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Doceniając stabilność naszego zakładu zajmującego się gospodarką odpadami zdecydowała się przekazywać swoje odpady do nas – mówi Przemysław Franczak, kierownik referatu ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Jarocinie.

Gmina Pobiedziska liczy około 19 tys. mieszkańców.

Gmina Raszków zaś dąży do stabilizacji, bezpieczeństwa i ciągłości zagospodarowania odpadów komunalnych, osiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu i odzysku odpadów komunalnych oraz zahamowania wzrostu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi – tłumaczy Przemysław Franczak.

Gminę Raszków zamieszkuje około 12 tys. mieszkańców.

- Dlaczego takie uchwały nie są dyskutowane na zebraniach osiedlowych? – pyta Tomasz Klauza, radny miejski w Jarocinie.

- To nie jest wymagane proceduralnie – odpowiada kierownik referatu ochrony środowiska w urzędzie.

Burmistrz Jarocina zaś przedstawia argumenty, z których jasno wynika, że na przyjęciu gmin Pobiedziska i Raszków do Porozumienia Międzygminnego, którego liderem jest Jarocin, skorzystają wszyscy mieszkańcy znajdujących się w nich samorządów.

- W pierwszej kolejności uznałem, że nie powinniśmy przyjmować gminy z tak daleka, natomiast gminie Pobiedziska bardzo zależało na tym, aby do nas przystąpić. Umówili się na spotkanie ze mną i przedstawili swoje argumenty. (…) Wykazali, że gospodarkę odpadową w swojej gminie mają na poziomie porównywalnym do JarocinaKolejnym argumentem gminy Pobiedziska była huta szkła znajdująca się na jej terenie. Pojawiła się szansa bezpośredniej dostawy, a nie przez pośredników jak do tej pory, odpowiednich frakcji odpadów do huty. Rozmowy są bardzo zaawansowane i wszystko wskazuje na to, że uzyskamy odpowiednio wyższą cenę za te surowcePrzyjęcie gminy Pobiedziska do Porozumienia będzie kolejnym krokiem do obniżenia kosztów, co przełoży się na niższe ceny opłaty śmieciowej dla wszystkich mieszkańców naszego Porozumienia – wskazuje Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Podobny argument odnosi się do przyjęcia gminy Raszków do Porozumienia Międzygminnego.

- W odniesieniu do instalacji w Witaszyczkach – zyska ona dodatkowy strumień odpadów komunalnych, który pozwoli zoptymalizować procesy zachodzące na terenie zakładu – wskazuje Przemysław Franczak.

Zgodę na przystąpienie gmin Pobiedziska i Raszków do Porozumienia Międzygminnego, którego liderem jest Jarocin, musieli wydać radni miejscy. Za było 14 z 21. Pozostali albo wstrzymali się od głosu, albo w ogóle nie brali udziału w głosowaniach. Uchwały weszły w życie z dniem podjęcia, czyli w połowie grudnia. Gminy Raszków i Pobiedziska przystąpiły do porozumienia w sprawie wspólnego zagospodarowania odpadów komunalnych przez ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie - Wielkopolskie Centrum Recyklingu. Dokument w tej sprawie został podpisany przez Adama Pawlickiego, burmistrza Jarocina i Jacka Bartczaka, burmistrza Raszkowa. A także Adama Pawlickiego, burmistrza Jarocina oraz Ireneusza Antkowiaka, burmistrza Pobiedzisk.

- Okoliczne samorządy – widząc to, w jaki sposób, w ZGO – Wielkopolskim Centrum Recyklingu w Jarocinie są przyjmowane, przetwarzane i zagospodarowane odpady komunalne, chcą z nami współpracować – podkreśla Adam Pawlicki.

Burmistrz Jarocina zaznacza, że Gmina Jarocin osiągnęła za 2020 rok prawie 76 proc. poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Oznacza to, że już dwa lata temu spełniła wymagany przez UE poziom z 2035 roku.

Zdjęcia z podpisana umów, na mocy których gminy Pobiedziska i Raszków przystąpiły do Porozumienia Międzygminnego, zobaczcie w galerii pod artykułem. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%