Fasady budynków pokryte roślinnością to architektura przyszłości. Stawiając czoło wyzwaniom dzisiejszego świata, jakim są globalne ocieplenie i zanikanie wielu gatunków roślin oraz zwierząt, stoimy przed wyzwaniem stworzenia idealnego systemu, który pozwoli pokryć roślinami miejskie przestrzenie, fasady budynków czy elewacje domów. Wśród zalet zielonych ścian wymienia się: poprawę estetyki przestrzeni publicznych, pozytywny wpływ na samopoczucie mieszkańców, oczyszczanie powietrza, gromadzenie wody czy redukcję hałasu. Można się już o tym przekonać także w Jarocinie.
Korzyści, które płyną z zakładania zielonych ścian, żywych ścian czy inaczej – ogrodów wertykalnych – sprawiły, że pojawiły się one w ZGO-WCR w Jarocinie. Blisko 2 tys. roślin zdobi pionową ścianę budynku ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu. Zielone ściany pojawiły się też na pobliskim przystanku autobusowym. To innowacyjne rozwiązanie, poza walorami estetycznymi, ma przede wszystkim ogromne znaczenie dla ekologii.
- Nie boimy się nowości, a wręcz są one dla nas doskonałym bodźcem do dalszego rozwoju naszej spółki. Rozwoju, któremu zawsze przyświecają proekologiczne działania. Dzięki inwestowaniu w fotowoltaikę, maksymalne wykorzystujemy energię słoneczną. Produkujemy energię z bioodpadów. Teraz wprowadzamy – do spółki i do Jarocina – zielone ściany, które przynoszą szereg korzyści ekologicznych, a nawet zdrowotnych – mówi Witosław Gibasiewicz, prezes ZGO-WCR.
Dlaczego warto mieć ścianę z roślin?: poprawia jakość powietrza (rośliny pochłaniają zanieczyszczenia, chronią przed smogiem i produkują tlen), zapewnia izolację akustyczną (ściany z roślin doskonale wygłuszają, a dodatkowo dają gwarancję prywatności), pozytywnie wpływa na samopoczucie (rośliny koją nerwy, pomagają się skoncentrować i dostarczają energii), chroni przed nagrzewaniem się budynku (zamontowana na zewnątrz ściana z roślin tworzy izolację termiczną) i efektownie wygląda (te systemy pomagają tworzyć wyjątkowe wnętrza, które zachwycają designem).
Żywa ściana to świetny sposób na wskrzeszenie gatunków roślin w obszarach miejskich, a tym samym wspieranie lokalnego ekosystemu. Możemy zbadać obszar w celu wybrania takich roślin, jak dzikie kwiaty, które zachęcą lokalne owady, pszczoły, bezkręgowce, motyle, ptaki i inne dzikie zwierzęta.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ejarocin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz