Zamknij
REKLAMA

JaCEK w Cechu Rzemiosł Różnych (ZDJĘCIA)

11:51, 25.08.2021 | N.P
Skomentuj foto.: Natalia Pluta
REKLAMA

Uruchomienie Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery było tematem spotkania informacyjnego dla członków Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie. Nowoczesny ośrodek edukacyjny powstanie w ramach innowacyjnego partnerstwa gminy Jarocin z Cechem Rzemiosł Różnych w Jarocinie. To jedno z działań w ramach szerszego projektu pn. „Jarocin Miastem Jutra”. Na jego realizację gmina Jarocin pozyskała 3,5 mln euro z funduszy norweskich.

 

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery (w skrócie „JaCEK”) to innowacyjne przedsięwzięcie, realizowane wspólnie przez samorząd gminy i Cech Rzemiosł Różnych.

- Nasz plan jest bardzo ambitny i nieszablonowy. To innowacyjne partnerstwo z samorządem to taka rzecz, która pewnie nie przydarzyła się innemu cechowi w Polsce. Współpraca samorządu z rzemieślnikami jest bardzo ważna, ponieważ, moim zdaniem, jest to najważniejsze środowisko do nauki zawodu – podkreśla Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Co ważne, projekt w całości zostanie sfinansowany z dotacji, pozyskanej z funduszy norweskich. W jego ramach, w miejscu sali Cechu przy ul. Barwickiego w Jarocinie, poswatanie nowy, dwukondygnacyjny budynek. Na parterze zlokalizowanych zostanie sześć pracowni zawodowych, które umożliwią przedstawienie danego zawodu w praktyce. Na piętrze zaplanowano cztery sale wykładowe, a na dachu – łąkę z pasieką pszczół. Zostanie tam zamontowana także instalacja fotowoltaiczna, która zapewni oświetlenie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Przed obiektem wydzielony będzie trawiasty parking z ładowarkami do pojazdów elektrycznych, również zasilanymi panelami słonecznymi.

- Nowy budynek z multimedialnym wyposażeniem to inwestycyjna część projektu. W ramach tzw. „części miękkiej” będą tu realizowane certyfikowane kursy i szkolenia. Jednym z priorytetów działania Centrum będzie promowanie zawodów rzemieślniczych wśród uczniów szkół podstawowych. Całość zostanie poprzedzona badaniami potrzeb jarocińskiego rynku pracy oraz oczekiwań uczniów – informuje Bartosz Walczak, wiceburmistrz Jarocina.

W Jarocińskim Centrum Edukacji i Kariery działały będą: edukacyjne pracownie zawodowe, centrum doradztwa zawodowego, zakład doskonalenia specjalistycznego oraz laboratorium kreatywnej i innowacyjnej przedsiębiorczości.

- Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych często stoją przed dylematem, co robić dalej. W naszym centrum będziemy pomagali im w wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Będziemy też wspierali dorosłych, chcących rozwijać swoje umiejętności lub takich, którzy chcieliby zmienić dotychczasową ścieżkę zawodową – zaznacza Jacek Dutkiewicz, starszy cechu.

2,1 mln zł pochłonie budowa nowego obiektu. Na szkolenia przeznaczone zostanie 1,9 mln zł. JaCEK będzie trwał co najmniej dwa lata. Co później stanie się z tym programem – zdecydują członkowie Cechu.

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery to część szerszego projektu pn. „Jarocin Miastem Jutra” stworzonego z ogromnym udziałem jarocińskiej społeczności – mieszkańców, przedsiębiorców, młodzieży, lokalnych liderów i organizacji pozarządowych. Na realizację przedsięwzięcia gmina Jarocin pozyskała ponad 3,5 mln euro wsparcia z programu pn. „Rozwój Lokalny”, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

- Przez 10 miesięcy współpracowaliśmy z zespołem miejskim i to ta około 20-osobowa grupa pracowników: urzędu, jednostek organizacyjnych i spółek miejskich była motorem napędowym w czasie wytyczania Nowej Ścieżki Rozwoju Jarocina. Finalnie przygotowany został świetny projekt, który został oceniony bardzo wysoko. Na końcu dotacje miało otrzymać 15 miast. Po 10 mln euro. Niestety dokonano zmian w trakcie konkursu i wybrano 29 miast. One otrzymały po 3,5 mln euro Cieszę się, że Jarocin sięgnął po te pieniądze – mówi Marian Adamek, doradca Związku Miast Polskich.

W ramach Nowej Ścieżki Rozwoju zdefiniowano trzy podstawowe cele, które odpowiadają wymiarom, jakie musiały zostać ujęte w projekcie. Pierwszy to Ecorockowe Miasto. Tu główny nacisk położono na ekologię i rozwój przestrzenny. Kolejny – Wspólnota Lokalna Awangardowych Działań – skupia się na wymiarze społecznym, budowaniu tożsamości lokalnej i wzmocnieniu więzi. Trzeci – Jarociński Rozwój Gospodarczy – uwzględnia aspekt ekonomiczno-edukacyjny. Projekt, który będzie realizowany do 2024 roku ma również na celu zbudowanie przyjaznej i innowacyjnej administracji, co zostanie zrealizowane m.in. poprzez przystosowanie ratusza na Biuro Obsługi Mieszkańca.

Zdjęcia ze spotkania zobaczcie w galerii pod artykułem.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%