Zamknij

"Może tam dojść do tragedii. Prawie tragedia by się odbyła podczas komunii" Gdzie?

12:51, 03.09.2019 | N.P
REKLAMA
Skomentuj

Trwa remont kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Witaszycach. 60 tys. zł na sfinansowanie aktualnych prac pochodzi z budżetu gminy Jarocin. Pozostała kwota to środki własne parafii. Zebrane także od wiernych.

 

Na elewacji frontowej i wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Witaszycach trwa remont Parafia zwróciła się do gminy Jarocin z prośbą o współfinansowanie go. „Wieża oraz cały front kościoła wymagają szybkiego remontu ze względu na odpadający tynk oraz złuszczającą się farbę z elewacji. Tynk się kruszy, odpada, co stanowi realne zagrożenie dla osób korzystających ze świątyni. Przeprowadzone prace pozwolą na przywrócenie pierwotnych walorów estetycznych kościoła. (…) Udzielenie dotacji przyczyni się do poprawy stanu technicznego i wyglądu estetycznego obiektu zabytkowego będącego świadectwem historii, mającego ogromny wpływ na kształtowanie przestrzeni publicznej dostępnej dla ogółu społeczności lokalnej jak i turystów.” – czytamy we wniosku parafii do gminy.

- W związku z tym, że tynk odpada remont jest bardzo potrzebny, ponieważ może tam dojść do tragedii. Prawie tragedia by się odbyła podczas komunii dlatego że tynk, po wejściu dzieci (do kościoła – przyp. red.) spadł na posadzkę. Dzieci i rodzice mieli dużo szczęścia, że zdążyli wejść do kościoła po czym tynk odpadł i spadł na te schody, na których stały dzieci – mówi Ireneusz Lamprecht, rady Stowarzyszenia Ziemia Jarocińska z Witaszyc.

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę przekazującą dotację dla parafii w Witaszycach. To 60 tys. zł.   – „(…) całkowity koszt remontu wynosić będzie 122.767,68 zł (…)” – czytamy w uchwale rady miejskiej. Pozostała kwota pochodzi ze środków własnych parafii. Pieniądze na ten cel były zbierane m.in. podczas odprawianych tam mszy św.

Aktualnie żadna inna parafia na terenie gminy Jarocin nie ubiega się o samorządową dotację na prace konserwatorskie i restauratorskie. W poprzednich latach z tej możliwości skorzystały chociażby parafie pw. św. Marcina w Jarocinie oraz św. Andrzeja Apostoła w Golinie.  

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ejarocin.pl | Prawa zastrzeżone