Zamknij

Kolejne kroki dla bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 12 (ZDJĘCIA)

15:08, 18.02.2021 | N.P
Skomentuj foto.: Gmina Jarocin
REKLAMA

Przedstawiciele pięciu wielkopolskich samorządów podejmują kolejne starania o poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 12. W Jarocinie podpisany został list w sprawie jak najszybszego rozpoczęcia prac planistycznych na odcinku drogi od zachodniej granicy Polski do Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Miesiąc temu pisaliśmy o pierwszych działaniach władz Jarocina, Leszna i Kalisza dotyczących poprawy bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 12.

[ZT]1666[/ZT]

Teraz przyszedł czas na kolejne czynności w tej sprawie. List adresowany do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury, skierowali włodarze pięciu samorządów zlokalizowanych w przebiegu obecnej drogi krajowej nr 12: Gminy Jarocin, Miasta Leszno, Miasta Kalisz, Gminy Gostyń oraz Miasta i Gminy Pleszew. Droga stanowi połączenie zachodniej i wschodniej granicy Polski, od przejścia granicznego w Łęknicy, poprzez połączenie węzłowe z autostradą A-1 do przejścia granicznego w Dorohusku. Dotychczasowe działania rządu w zakresie infrastruktury drogowej skoncentrowane były na rozwoju sieci dróg we wschodniej Polsce, która niegdyś pod tym względem była zapomniana i niedoinwestowana.

- Czynienie takich działań nie może jednak prowadzić do zapomnienia o konieczności przyszłego rozwoju dróg na terenie zachodniej części Polski, na zachód od autostrady A-1 – uważają samorządowcy.

Z tego względu włodarze zwrócili się do ministerstwa o możliwie najszybsze przystąpienie do prac projektowych związanych z założeniami planistycznymi w zakresie studium korytarzowego, w celu określenia korytarza drogowego dla dalszego przebiegu drogi ekspresowej S-12 na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego do granicy z Niemcami. Sygnatariusze listu zaznaczają, że podjęcie działań w zakresie projektowym, pozwoli samorządom na ujęcie planowanych założeń w Studiach Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miast i gmin.

- „Umożliwi to w efekcie branie pod uwagę planowanej inwestycji na etapie m.in. wydawania warunków zabudowy oraz przy opracowywaniu Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. Pozwoli to na utrzymanie ładu przestrzennego w obrębie korytarza drogowego drogi ekspresowej S-12, a w szczególności będzie tworzyło to impuls rozwojowy pod tworzenie obszarów mających potencjał ekonomiczny, np. z przeznaczeniem pod działalności produkcyjne i usługowe” – czytamy w liście do ministra Andrzeja Adamczyka.

Samorządowcy zwracają uwagę na fakt, że rozwój przestrzenny tworzy się latami, począwszy od założeń planistycznych, które najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Pozwoli to zapobiec w przyszłości niepotrzebnym nieporozumieniom i ewentualnym kolizjom z przyszłą infrastrukturą drogową, a jednocześnie będzie dawało władzom miast i gmin świadomość przy podejmowaniu planów dotyczących przyszłych inwestycji, m.in. w zakresie rozwoju zarządzanej przez nich infrastruktury drogowej mającej na celu nawiązanie do przeszłej drogi ekspresowej.

– Rozpoczęcie prac planistycznych na drodze krajowej pozwoli nam na zaplanowanie dalszego rozwoju i ożywienie lokalnej gospodarki oraz możliwość zainteresowania potencjalnych inwestorów gruntami przeznaczonymi pod przyszłe inwestycje – dodaje Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina, który był gospodarzem spotkania samorządowców.

Podpisany dokument zostanie przesłany nie tylko do Andrzeja Adamczyka, niministra infrastruktury, ale także do wicepremiera Jarosława Gowina, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz parlamentarzystów z okręgu kalisko-leszczyńskiego.

Zdjęcia ze styczniowej wizyty Łukasza Borowiaka, prezydenta Leszna i Krystiana Kinastowskiego, prezydenta Kalisza w Jarocinie, której tematem było bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 12 oraz z podpisania listu skierowanego do ministra infrastruktury zobaczcie w galerii pod artykułem. W Jarocinie, oprócz burmistrza Adama Pawlickiego, dokument parafowali: Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa oraz Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia. 

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%