Zamknij
źródło: Newseria Biznes

Wiosna w ogrodzie i na balkonie. Jak przygotować się do lata?

15.37, 31.05.2022

Wiosna w ogrodzie i na balkonie. Jak przygotować się do lata?

Choć w tym roku wiosna jest dość chłodna, to pewne prace ogrodnicze nie mogą czekać i muszą zostać przeprowadzone właśnie w tym okresie. Co należy w tym czasie zrobić w ogrodzie, co warto dokupić, o co szczególnie zadbać, by latem cieszyć się jego pięknem?

 

Wiosenne prace w ogrodzie to przede wszystkim zakładanie nowego i pielęgnacja już istniejącego trawnika, sadzenie drzew, krzewów oraz bylin, a także wysiew roślin jednorocznych oraz sadzenie nowych roślin cebulowych. Zadań jest dużo, a w tym czasie powinniśmy też zadbać o te rośliny i nasadzenia, które już mamy w naszym ogrodzie. Wybór roślin jest ogromny. Dzięki temu ogród nie tylko nabierze nowych odcieni i będzie cieszył nasze oczy pięknymi kolorami przez cały rok, ale też możemy go dopasować do trybu życia, otoczenia, a także potrzeb owadów, ptaków i zwierząt.

W obecnych czasach przy planowaniu ogrodu coraz częściej jest poruszany temat bioróżnorodności. Teraz ogród powinien nie tylko być piękny, ale również sprzyjać rozwojowi odwiedzających go owadów, ptaków czy zwierząt. Ważne na przykład jest takie dobranie roślin, by miały różne terminy kwitnienia i owocowania. Dlatego przy obsadzaniu ogrodzenia żywopłotem warto wybrać ogniki szkarłatne, które nie tylko pięknie wyglądają, ale utrzymują owoce przez całą zimę, przez co są doskonałym źródłem pokarmu dla ptaków. Inną rośliną, która pomoże przetrwać ptasim gościom w trudnym czasie przedwiośnia, jest forsycja. Pamiętajmy również, by na trawnikach, a przynajmniej na ich fragmentach pojawiły się kwiaty miododajne.

Dla spójnego wyglądu ważne są również donice, ogrodzenia rabatek, pergole, oświetlenie, itp. Istotne jest, jaki styl ma być nutą przewodnią w przestrzeni, którą urządzamy. Jeśli lubimy styl boho – wybierzmy te produkty, które najlepiej oddają jego ducha – materiały o strukturze bawełny, jasne kolory, technorattan, który wygląda jak wiklina, ale jest od niej znacznie bardziej wytrzymały. Do tego kilka roślin doniczkowych w koszach z trawy morskiej, kilka tworzących niezwykły nastrój lampionów i nie będziemy chcieli opuszczać naszego letniego zakątka. Jeśli marzy nam się balkon w stylu loftowym, znajdziemy meble wygodne, a jednocześnie, dzięki funkcji składania, pozwalające na idealne wykorzystanie przestrzeni. Dołóżmy do tego poduszki, latarenki, na ścianie powieśmy metalowy uchwyt na rośliny, zawieśmy kilka lamp solarnych i nasz balkon będzie gotowy na przyjęcie gości.


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%