Zamknij
źródło: Newseria Biznes

Uwaga na światło

14.51, 05.05.2022

Uwaga na światło

Oświetlenie stanowi nieodzowny element wyposażenia naszego mieszkania. Jest tak samo ważne jak wygodna kanapa, nowoczesny piekarnik czy modne lustro w łazience. Światło działa również na nasze zmysły i podkreśla indywidualny styl każdego pomieszczenia.

 

Może nas rozbudzać, stymulować do pracy, a także pomagać się zrelaksować i wyciszyć przed snem. Oświetlenie – jego barwa i natężenie – wpływa na nas, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jak unikatowe właściwości światła mogą wspierać nasz dobowy rytm?

Najprostszym sposobem zrozumienia temperatury barwowej jest jej podział na światło ciepłe, neutralne i zimne.

- Temperatura barwowa światła podawana jest w Kelwinach i rozumiemy ją następująco – im więcej Kelwinów, tym zimniejsza barwa światła. Ciepłe światło idealnie zagra z jasnym drewnianym blatem lub beżowym frontem szafek. Zimne światło podbije nowoczesny charakter mebli i sprawdzi się przy meblach w stylu loftowym, np. czarnej industrialnej witrynie w kuchni – wyjaśnia Wojciech Olchówka, ekspert ds. oświetlenia z firmy Häfele.

Wybierając światło do domu, warto wziąć pod uwagę jego natężenie. Zasada jest prosta. Im większe natężenie, tym więcej światła będziemy mieli w pomieszczeniu.

Dzięki temu możemy łatwo dopasować je tak, by dawało nam więcej blasku w przestrzeniach roboczych np. w kuchni, gdzie ważny jest każdy detal. W pomieszczeniach służących do relaksu bardziej pożądane będzie światło mniej intensywne, cieplejsze, dające ulgę zmęczonym oczom – przekonuje Wojciech Olchówka.

Barwa i natężenie światła wpływają także na nasze samopoczucie. W zimnych (barwowo) przestrzeniach jesteśmy bardziej skupieni na pracy, lepiej dostrzegamy szczegóły i zachowujemy większą czujność. Światło o wyższej temperaturze barwowej lepiej sprawdzi się więc przy blacie roboczym, w warsztacie czy przy biurku. Natomiast ciepłe oświetlenie znajdzie zastosowanie w salonie lub w sypialni, czyli pomieszczeniach, gdzie chcemy się zrelaksować.

Decydując się na system oświetlenia, warto mieć z tyłu głowy wszystkie te informacje. Häfele oferuje szeroki arsenał możliwości, które możemy łączyć i modyfikować.

- Nasz system LED Loox 5 posiada rozwiązania, które sprawdzą się z powodzeniem we wszystkich pomieszczeniach. Wśród ponad 400 produktów znajdziemy zarówno lampy sufitowe, punktowe, jak i taśmy LED, które oświetlą trudno dostępne miejsca – mówi Wojciech Olchówka.

Najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu jest salon. To właśnie w nim spędzamy najwięcej czasu, pracując, odpoczywając, często również spożywając posiłki – jeżeli jest połączony z jadalnią lub aneksem kuchennym.

Warto zadbać o spójny charakter tej przestrzeni, nie tylko dobierając pasujące do siebie meble, ale również decydując się na konkretne rozwiązania oświetleniowe. Sprawdzi się tu system Multi White, który pozwoli zintegrować strefę kuchenną z salonem, dostosowując temperaturę barwową światła do całej aranżacji – wyjaśnia ekspert Häfele.

Myśląc o sypialni, warto postawić na światło o ciepłej barwie. Pozwoli się ono wyciszyć przed snem, poczytać książkę lub spokojnie zająć się innymi relaksującymi czynnościami.

Rozwiązaniem, które dobrze sprawdzi się w sypialni, będą oprawy wpuszczane do płyty meblowej, np. Loox LED 2022. Równomiernie rozprowadzają światło, tworząc przytulną atmosferę. Można je zamontować przykładowo pod płytą półki wiszącej – mówi Wojciech Olchówka.

Co wybrać do łazienki? Przede wszystkim warto postawić na kilka źródeł światła, które oświetlą nam całe pomieszczenie, rozjaśnią konkretne miejsca, w których potrzebujemy mocniejszego światła – np. obszar lustra i toaletki, czy też po prostu rzucą klimatyczną poświatę sprzyjającą relaksowi w wannie pełnej piany. W łazience możemy użyć zarówno taśm LED, które będą dodatkową dekoracją np. wokół lustra, a także oświetlenia punktowego wpuszczanego np. w modne ostatnio w łazienkach bukowe i dębowe półki. Warto pamiętać przy tym o odpowiednim stopniu ochrony oprawy przed wilgocią – od IP44 wzwyż.


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%