Zamknij

Oszczędność i elegancja

14.09.2021

Oszczędność i elegancja

Budowa własnego domu to spory wydatek, ale na rynku istnieje kilka rozwiązań, w które warto zainwestować, żeby móc zaoszczędzić w trakcie jego późniejszej eksploatacji. Możemy skorzystać z energooszczędnych sprzętów oraz oświetlenia, ale również urządzeń pozwalających na samodzielną produkcję energii elektrycznej, na przykład ze słońca. W dodatku rozwiązania te mogą bardzo estetycznie wyglądać na konstrukcji domu!

 

Zestaw fotowoltaiczny z wykorzystaniem paneli Jinko Tiger All Black (popularnie zwanych również Full Black), który pozwala uniezależnić się od rosnących cen prądu, zamontował w swoim nowym domu pan Paweł z Ignatek koło Białegostoku. W domu mieszka czteroosobowa rodzina, a roczne zużycie wynosi 2350.0 kWh. Według wyliczeń firmy fotowoltaicznej Vosti, dzięki zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, pan Paweł oszczędza w skali roku ponad 1,5 tys. zł na rachunkach za prąd.

Dom wybudowaliśmy trzy lata temu, oprócz standardowych sprzętów posiadamy płytę indukcyjną oraz pompę do studni z wodą. Miesięczne rachunki za prąd przekraczały 130 zł. Nawet w ciągu tak krótkiego okresu od kiedy się przeprowadziliśmy, mimo stałego zużycia prądu, widać było wzrosty na rachunkach, spowodowane stale drożejącą energią – mów pan Paweł.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Vosti jednym z najważniejszych czynników motywujących do założenia instalacji fotowoltaicznej jest chęć oszczędności i obniżenia rachunków za prąd. Tak było również w przypadku pana Pawła z okolic Białegostoku, który założył w listopadzie 2020 roku instalację fotowoltaiczną o mocy 4.94 kWh, składającą się z 13 modułów. Jej wielkość została dopasowana do rocznego zużycia prądu. Uwzględniono również planowane jacuzzi.

Instalacja zamontowana została na czterospadowym dachu domu jednorodzinnego, który pokryty jest dachówką betonową. Panele ustawiono w kierunku południowym, a potencjalne zacieniania powodowane przez komin zniwelowane, dzięki zastosowaniu falownika z pełną optymalizacją.

Zdecydowaliśmy się na panele serii Full Black, ponieważ zależało nam nie tylko na oszczędności, ale również aspektach wizualnych. To rozwiązanie jest bardziej dyskretne niż tradycyjne panele i ładnie komponuje się ze stylem architektonicznym w nowym budownictwie – dodaje żona pana Pawła.

Dla blisko połowy respondentów, którzy wzięli udział w badaniu zleconym przez Vosti, o założeniu instalacji często decyduje poprawa sytuacji materialnej oraz dotacje, które pozwalają na szybszy zwrot z inwestycji. Również pan Paweł skorzystał z programu „Mój Prąd” (wcześniejszy program obejmował dofinansowanie w kwocie 5.000 zł, obecnie jest to 3.000 zł) oraz ulgi termomodernizacyjnej, która obniżyła koszt instalacji o 17 proc.

Bardzo ważną zaletą fotowotaiki są również kwestie ekologiczne. Instalacja fotowoltaiczna pana Pawła od początku działania pozwoliła na oszczędność 1,5 tony węgla, redukcję emisji CO2 o blisko 4 tony, co jest ma równowartość ponad 200 posadzonych drzew.


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz