Zamknij
źródło: materiały prasowe

Rekordowe wzrosty cen materiałów budowlanych

25.08.2021

Rekordowe wzrosty cen materiałów budowlanych

Ceny mieszkań w dużych polskich miastach biją kolejne rekordy, sprawiając, że własne lokum staje się odległym marzeniem dla wielu Polaków. Trend ten może się jeszcze nasilić, gdyż potężnie rosną także ceny materiałów budowlanych. Może to wywindować ceny mieszkań na znacznie wyższe poziomy.

 

Zgodnie z danymi serwisu Otodom, w maju 2021 roku w Krakowie i Gdańsku przeciętna cena m kw. przekraczała już 10 tys. zł, a w stolicy – 11 tys zł. We wszystkich dziewięciu największych miastach Polski ceny mieszkań także poszły w górę. Nie jest to z pewnością korzystna sytuacja dla osób planujących zakup własnego lokum. Koszty pracy nieustannie rosną, podobnie jak popyt na mieszkania. Do tego dochodzą jeszcze potężne wzrosty cen materiałów budowlanych, co może sygnalizować kontynuację wzrostowego rajdu cen mieszkań w naszym kraju. Zgodnie z większością analiz, w ciągu ostatnich miesięcy najmocniej w górę poszły ceny drewna i stali.

- W zależności od rodzaju produktu ceny w ujęciu rocznym rosły w tempie od kilkudziesięciu procent, a w ekstremalnych przypadkach przekraczały nawet 100 proc. – Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego w firmie badawczej Spectis, powiedział w rozmowie z bankier.pl.

W II kw. 2021 roku wzrost cen wapna, cementu, farb, chemii budowlanej oraz lakierów oscylował w przedziale od 3 do 4 proc. w skali roku. Z kolei w przypadku materiałów koniecznych do wykonania termoizolacji, dachu tudzież instalacji grzewczych mówimy o wzroście średnio od 9 do 11 proc. w ciągu roku. Zgodnie z danymi serwisu MarketNews24, stal podrożała w Polsce o ok. 100 proc. w stosunku do zeszłego czerwca, płyty OSB o 40 proc., natomiast drewno – o 80 proc. Nie widać specjalnych perspektyw na poprawę sytuacji osób planujących zakup mieszkania czy domu.

- Potężne wzrosty cen materiałów budowlanych mają obecnie miejsce także na świecie. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych stal podrożała już o ponad 200 proc., wskutek dużego popytu oraz zamykania zakładów produkcyjnych w Chinach. Dla Polaków istotne jest także osłabianie się kondycji naszej waluty, które przyczyniać się może do jeszcze silniejszego wzrostu bańki na rynku mieszkaniowym – zwraca uwagę Michał Stajniak, ekspert XTB.

Badania przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny wskazują na to, że drożejące materiały budowlane są jednym z największych problemów firm budowlanych w naszym kraju. Jak podaje serwis bankier.pl, związana z wysokim kosztem materiałów budowlanych bariera rynkowa wyniosła w lipcu 58,2 pkt. Był to najwyższy wynik w historii. Poprzedni rekordowy poziom (49,4 pkt.) zanotowany został w lipcu 2007 roku – u progu światowego kryzysu finansowego.


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz