Zamknij

Wybory prezydenckie. Tak oddasz głos nawet podczas urlopu. Ważne terminy

09:51, 02.05.2025 Aktualizacja: 11:45, 02.05.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Agnieszka Wilczyńska Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Agnieszka Wilczyńska

Wybory prezydenckie coraz bliżej. Przypominamy, jak skorzystać z głosowania korespondencyjnego, przez pełnomocnika lub po prostu zmienić lokal wyborczy. 

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów Prezydenta RP. Dla wielu osób to nie tylko ważne wydarzenie polityczne, ale też wyzwanie organizacyjne – zwłaszcza jeśli nie będą w dniu głosowania przebywać w swoim okręgu. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, by oddać głos, nawet jeśli nie będziesz wtedy w domu.

Najbliższy ważny termin mija w poniedziałek, 5 maja. To ostatni dzień na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego.

Zmiana miejsca głosowania – szybka formalność

Jeśli w dniu wyborów będziesz w innym mieście niż to, w którym jesteś zameldowany lub stale mieszkasz, możesz skorzystać z dwóch rozwiązań:

  • Jednorazowa zmiana miejsca głosowania – wystarczy złożyć wniosek przez Internet (np. przez aplikację mObywatel) lub osobiście w urzędzie.
  • Zaświadczenie o prawie do głosowania – z takim dokumentem można głosować w dowolnym lokalu wyborczym na terenie Polski.

W obu przypadkach trzeba spełnić podstawowe warunki: mieć ukończone 18 lat i czynne prawo wyborcze, a w dniu wyborów przebywać w innej gminie niż ta, do której przypisany jesteś na co dzień.

Głosowanie korespondencyjne – termin do 5 maja

Głosowanie korespondencyjne to dobre rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą pojawić się osobiście w lokalu. Mogą to być osoby starsze, z niepełnosprawnością lub objęte izolacją albo kwarantanną.

Wniosek można złożyć przez Internet lub w urzędzie gminy – najpóźniej 5 maja. W odpowiedzi wyborca otrzyma pakiet wyborczy, który po wypełnieniu należy odesłać pocztą lub zanieść osobiście do lokalu wyborczego. Osoby niedowidzące mogą dodatkowo poprosić o nakładkę Braille’a.

Głos przez pełnomocnika – opcja dla seniorów i osób z niepełnosprawnością

Trzecią możliwością jest głosowanie przez pełnomocnika. Ta opcja jest dostępna dla osób:

  • które ukończyły 60 lat (najpóźniej w dniu wyborów),
  • z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.

Pełnomocnik musi posiadać czynne prawo wyborcze i nie może być członkiem komisji wyborczej ani kandydatem. Wniosek należy złożyć do 9 maja, a jeśli osoba uprawniona planuje głosować w obu turach, potrzebne będą dwa odrębne pełnomocnictwa.

Ważne terminy:

5 maja – ostatni dzień na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego.

9 maja – termin na złożenie wniosku o głosowanie przez pełnomocnika.

do 3 dni przed wyborami – czas na zmianę miejsca głosowania.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ejarocin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%