Zamknij

Igrali z życiem innych użytkowników dróg

16:02, 12.02.2020 | N.P
REKLAMA
Skomentuj

Od niemal dwóch do trzech promili alkoholu w organizmie mieli dwaj kierowcy zatrzymani przez policyjną kontrolę. Do ich wylegitymowania doszło jednego dnia, w odstępie kilku godzin. Amatorzy jazdy na podwójnym gazie mogą trafić do więzienia nawet na 2 lata. Czeka ich też solidna grzywna.

 

Pomimo zaostrzonych przepisów wciąż nie brakuje osób, które siadają za kierownicą swoich pojazdów po tym jak wcześniej piły alkohol. Policjanci prowadzą więc wyrywkowe kontrole stanu trzeźwości kierowców jeżdżących po drogach powiatu jarocińskiego. Właśnie dzięki takim działaniom kolejni kierowcy „na podwójnym gazie” zostają wyeliminowani z ruchu drogowego.

- Każdy, kto siada za kierownicę samochodu będąc pod wpływem alkoholu, stanowi zagrożenie w ruchu drogowym. Kierowcę, który tego alkoholu ma taką ilość, jak zatrzymani w miniony wtorek, można porównać do igrającego z życiem. I to nie tylko własnym, ale także z życiem osób, które w tym samym czasie korzystają z tych samych dróg – mówi asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

Policjantom pomagają również inni kierowcy, którzy widząc jadący niezbyt równym torem pojazd, reagują. Wzywają służby bądź sami zatrzymują kierowców. Tak było też wczoraj. Zatrzymanie pierwszego nietrzeźwego kierowcy miało miejsce po 12:00 w Wilczyńcu. Mundurowi zostali wezwani do zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu, który w niewyjaśnionych okolicznościach znalazł się w rowie.

- Policjanci na miejscu zastali częściowo wystający na jezdnię samochód marki Renault Scenic. Szybko odkryli powód nietypowego zakończenia podróży. Okazało się, że 41-letni kierowca ma w swoim organizmie 1,8 promila alkoholu. Pozbawionemu wyobraźni kierowcy zatrzymano prawo jazdy. Za popełnione przestępstwo grozi mu też kara pozbawienia wolności do 2 lat – informuje asp. Agnieszka Zaworska.

Taka sama kara grozi 53-latkowi zatrzymanemu sześć godzin później w centrum Jarocina.

- Mężczyzna najpierw wzmocnił się alkoholem, a następnie postanowił wybrać się samochodem na zakupy. Dziwne manewry wykonywane przez niego na drodze i parkingu zwróciły uwagę innego kierowcy, który doprowadził do zatrzymania się pojazdu a następnie zabrał kluczyki kierowcy i wezwał na miejsce policję. Jak wykazało urządzenie, organizm kierującego Fiatem Seicento został zasilony ponad 3 promilami alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami. Sąd może orzec wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do nawet 10 lat – tłumaczy oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

Zatrzymani kierujący staną przed sądem. Ten może ich skazać na 2 lata pozbawienia wolności oraz orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 10 lat. Każdy kierowca, który został zatrzymany za jazdę po alkoholu, musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał grzywnę. W wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys.  zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ejarocin.pl | Prawa zastrzeżone