Zamknij

Światem zaczęła rządzić jesień. Nawet policja przed nią ostrzega

17:58, 06.10.2019 N.P Aktualizacja: 18:14, 06.10.2019
Skomentuj foto.: jarocin.policja.gov.pl foto.: jarocin.policja.gov.pl

Jesienią pogoda bywa zmienna i nie sprzyja kierowcom. Liście „biegające” po drogach, mgły, przymrozki i senność spowodowana brakiem światła to tylko niektóre z niedogodności wpływające na pogorszenie warunków jazdy. Co zrobić, aby, mimo złej aury, każdą podróż zakończyć sukcesem?

 

Jesienna pogoda wyjątkowo nie sprzyja kierowcom. W tym okresie znacznie wzrasta ilość rzeczy powodujących utrudnienia w prawidłowym postrzeganiu sytuacji na drodze. Wpływają na to czynniki atmosferyczne, które negatywnie oddziałują nie tylko na jazdę, ale także na percepcję kierowców. Padający częściej deszcz. Dużo mocniej rażące słońce, odbijające się od mokrej jezdni. Światło uliczne i gnijące liście… Z całą pewnością wymagają dużo większej koncentracji i umiejętności od osób prowadzących pojazdy.

- Jesienne słońce potrafi być bardziej niebezpieczne niż to świecące latem, ponieważ znajduje się znacznie niżej nad horyzontem. Dlatego warto zawsze mieć w aucie okulary przeciwsłoneczne – przestrzega asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

Dużym wyzwaniem dla kierowców są leżące na jezdni liście. Mokre, podgniłe. Nie tylko zasłaniają poziome znaki drogowe. Często stanowią bardzo śliską nawierzchnię, na której łatwo stracić przyczepność i wpaść w poślizg. W okresie jesiennym bardzo niebezpieczne są również często występujące poranne przymrozki oraz mgły. Wydłuża się droga hamowania i spada widoczność. W tych dwóch przypadkach bardzo ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu pomiędzy pojazdami oraz wyposażenie samochodu w opony zimowe, których przyczepność do śliskiej nawierzchni jest znacznie lepsza. Należy też pamiętać, o odpowiedniej głębokości bieżnika. Jesienią wcześniej zapada zmierzch, a  piesi, ubrani na szaro i czarno, stają się słabo widoczni. Również zmniejszona ilość światła słonecznego ma negatywny wpływ na kierujących pojazdami. Znużenie i zniechęcenie u kierowców pojawiają się znacznie szybciej niż wiosną czy latem. Oczy męczą się bardziej podczas jazdy po zmierzchu.

- Te wszystkie czynniki powodują, że w okresie jesiennym częściej dochodzi do kolizji i wypadków niż latem. Warto więc pamiętać, by w tym okresie wykazać się szczególną ostrożnością, a za kierownicę wysiadać będąc wypoczętym. Gdy senność zacznie nas dopadać w podróży, warto zatrzymać się na chwilę, by zaczerpnąć świeżego powietrza – mówi asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

A wy jakie macie spostrzeżenia dotyczące jeżdżenia samochodem jesienią? Podzielcie się nimi w komentarzach pod artykułem!

[ALERT]1570377587019[/ALERT]

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%