Zamknij

10 osób w siedem dni straciło prawie pół miliona

16:23, 22.05.2020 | N.P
Skomentuj
REKLAMA

W siedem dni w województwie wielkopolskim przestępcy oszukali 10 osób. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy Jarocina. W większości poszkodowanymi byli seniorzy. Stracili prawie 500 tys. zł. Jarociniacy – około 40 tys. zł. Schemat utraty oszczędności był identyczny.

 

Legenda, którą wymyślili oszuści, polegała na fałszywej informacji o hackerskim ataku na konta prywatnych osób. Ci, którzy dali się na to złapać, podawali swoje loginy do kont i kody dostępu do banków.

- Jedna z ofiar została oszukana również metodą na policjanta, przekazując pieniądze dla bliskiej osoby, która rzekomo miała wypadek drogowy – podaje asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

O 32-latce z Jarocina, która straciła 10 tys. zł zawierzając oszustom, pisaliśmy kilkanaście dni temu. Była ona pierwszą ofiarą naciągaczy.

[ZT]985[/ZT]

Ale nie jedyną. 72-latek z Kalisza przelał oszustom 88 tys. zł. 53-latka z Konina straciła 38 tys. zł. Jednego dnia 66-letnia mieszkanka Ostrowa Wlkp. pozbyła się 80 tys. zł, 67-letnia mieszkanka Kępna 30 tys. zł, a 84-letnia kobieta z Jarocina 20 tys. zł. Do trzech kolejnych przestępstw doszło w Kaliszu, Obornikach i znów w Jarocinie. Straty poczynione w ten sposób oszacowano na 52 tys. zł. 73-letni mężczyzna z Ostrowa Wlkp. stracił 120 tys. zł. Przestępcom wystarczył tydzień, aby oszukać 10 osób mieszkających w różnych miastach na terenie Wielkopolski i wzbogacić się w ten sposób o 438 tys. zł.

- Historii związanych z oszustwami na wnuczka czy policjanta jest wiele. Są podobne i doprowadzają niestety do osobistego przekazania gotówki przestępcom lub przelewu na wskazane konta. Wciąż przypominamy, aby zachować rozsądek. Ofiarami przestępstw na wnuczka czy policjanta są zazwyczaj osoby starsze. Dlatego ostrzegajmy bliskich czy samotnie mieszkających sąsiadów, by być może uchronić ich w przyszłości przed oszustami – mówi asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

Do tego, aby powiadomić policję o próbie oszustwa wystarczy mieć wrażenie, że do niej dochodzi. Wtedy należy zadzwonić na numer 997 lub 112. Policjanci podejmą odpowiednie działania, a zgłaszający nie poniesie żadnych konsekwencji. Nawet jeśli odbyta rozmowa nie była próbą oszustwa. Znane są przypadki, kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników.

[ALERT]1590160262473[/ALERT]

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz