Zamknij

Nowe złoże gazu w sąsiednim powiecie

16:00, 28.10.2022 PAP Aktualizacja: 10:18, 31.10.2022
Skomentuj foto.: zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com/pl foto.: zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com/pl

Około 600 mln m3 gazu ma się znajdować w nowych zasobach odkrytych przez PGNiG. Spółka szacuje, że proces zagospodarowania nowych złóż potrwa około trzech lat. Łączne wydobycie ma sięgnąć ok. 20 mln m3 rocznie. Jedno ze złóż znajduje się w Nowym Mieście nad Wartą.

 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało w czwartek, że odkryło nowe zasoby gazu ziemnego o łącznym wolumenie ok. 600 mln m3. Dla porównania Polska, według danych Eurostatu, zużyła w ubiegłym roku 23,4 mld m3 gazu. Średnie roczne zużycie gazu w domu wolnostojącym to z kolei 2,6 tys. m3 rocznie.

Dodano, że odkrycie nowych złóż gazu to rezultat prac PGNiG prowadzonych w gminie Nowe Miasto nad Wartą (powiat średzki) oraz gminie Czempiń (powiat kościański). PGNiG wskazało, że zasoby znajdują się w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które od kilku lat stanowią jeden z głównych obszarów działalności poszukiwawczej spółki w zachodniej Polsce.

PGNiG szacuje, że „proces zagospodarowania nowych złóż, po którym rozpocznie się ich eksploatacja, potrwa około trzy lata. Łączne wydobycie ma sięgnąć ok. 20 mln m3. rocznie".

Dodano, że odkryte zasoby zawierają gaz zaazotowany o wysokiej, jak na ten rejon Polski, zawartości metanu, wynoszącej ponad 75 proc.

- Dwa nowe złoża odkryte przez PGNiG w Wielkopolsce to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców. Wydarzenia ostatniego roku dobitnie pokazały, jak ważną rolę może pełnić własne wydobycie gazu w zabezpieczeniu potrzeb energetycznych kraju. Pracownicy PGNiG mają wiedzę, kompetencje i doświadczenie, aby w pełni ten potencjał wykorzystać – podkreśliła Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG, cytowana w komunikacie.

Zwróciła uwagę, że to przede wszystkim na specjalistach PGNiG opierać się będzie działalność poszukiwawczo-wydobywcza nowego koncernu, który powstanie wkrótce z połączenia gazowej spółki z PKN Orlen.

- Obie firmy już teraz współpracują w tej dziedzinie, czego przykładem jest jedno z odkrytych złóż — podkreśliła prezes PGNiG.

Poinformowano również, że spółki PGNiG i Orlen Upstream rozpoczęły wiercenia w miejscowości Rogusko w gminie Nowe Miasto nad Wartą w lipcu 2022 roku. Kierunkowy otwór poszukiwawczy Rogusko-1K osiągnął całkowitą długość 3.170 m. Odkrycia dokonano w piaskowcach eolicznych górnego czerwonego spągowca, charakteryzujących się bardzo dobrymi własnościami zbiornikowymi. Według PGNiG „utwory te są wysoce perspektywiczne pod kątem występowania w ich obrębie przemysłowych akumulacji gazu ziemnego. Dowodzą tego złoża odkryte w okolicy w ubiegły latach”.

Wskazano, że drugie złoże, położone na obszarze gminy Czempiń, zostało odkryte otworem poszukiwawczym Roszkowo-1, którego wiercenie PGNiG rozpoczęło w sierpniu 2022 roku Odwiert zlokalizowany w miejscowości Piotrowo Drugie osiągnął głębokość 2.800 m.

- Do jego zaprojektowania posłużyły wyniki badań sejsmicznych 3D. Złoże Roszkowo jest czwartym złożem gazu ziemnego odkrytym w tej części województwa wielkopolskiego. W ostatnich latach na obszarze koncesji Kościan-Śrem udokumentowano złoże Borowo (2018 rok), Szczepowice (2019 rok) oraz Granówko (2019 rok) — wyjaśnia PGNiG.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%