Zamknij

Ognisko ptasiej grypy w sąsiednim powiecie

12:53, 28.10.2024 źródło: Głos Powiatu Średzkiego Aktualizacja: 14:27, 28.10.2024
Skomentuj foto.: Głos Powiatu Średzkiego foto.: Głos Powiatu Średzkiego

Ptasia grypa pojawiła się w powiecie średzkim. Wirus H5N1 potwierdzono na fermie drobiu w Starkówcu Piątkowskim.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Środzie, w rozmowie z Głosem Powiatu Średzkiego, potwierdził, że na fermie drobiu w miejscowości Starkówiec Piątkowski ujawniono wysoko zjadliwy szczep wirusa ptasiej grypy H5N1. Ptasia grypa powszechnie występuje u ptaków, jednakże często są to odmiany łagodne. Znane są dwa szczepy wirusa, powodujące u ptaków grypę o ciężkim przebiegu, która jest ostrą chorobą ogólnoustrojową ze śmiertelnością dochodzącą nawet do 100 procent. Taki właśnie szczep potwierdzono na fermie w gminie Środa Wlkp. W związku z tym Inspekcja Weterynaryjna podjęła decyzję o konieczności uśmiercenia wszystkich ptaków w obrębie wspomnianej fermy.

Z danych opublikowanych przez Główny Inspektorat Weterynarii wynika, że narażonych na zarażenie było aż 1.377.531 kur niosek. Ognisko potwierdzone w Starkówcu Piątkowskim jest 30 stwierdzonym przypadkiem w kraju w tym roku, a liczba kur w hodowli stanowi ponad połowę liczby zwierząt we wszystkich potwierdzonych ogniskach. Jednocześnie jest to pierwszy w tym roku przypadek, gdzie zjadliwa grypa dotknęła kury nioski. W 2024 roku najwięcej ognisk potwierdzono w hodowlach indyków rzeźnych.

Właściciel fermy drobiu współpracuje ze wszystkimi służbami.

- Pierwsze objawy, które nasunęły podejrzenie wysoce zjadliwej grypy ptaków, zostały zauważone w nocy 17 października. O zaistniałej sytuacji natychmiast powiadomiono Powiatowego Lekarza Weterynarii w Środzie. Spółka zawsze dokładała najwyższej staranności w zakresie bioasekuracji, zgodnie z Prawem o zdrowiu zwierząt oraz przepisami krajowymi, co potwierdzają wyniki kontroli urzędowych z lutego 2024 roku oraz z dnia wybuchu choroby. W pierwszej połowie października ferma przeszła także dodatkowy, prywatny audyt, po którym jeszcze zaostrzono stosowane środki bioasekuracyjne. Na chwilę obecną brak jest potwierdzonych przypadków przeniesienia wirusa H5N1 na inne fermy spółki. Spółka w pełni współpracuje z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Środzie Wielkopolskiej oraz innymi organami Inspekcji Weterynaryjnej, zapewniając pełną transparentność działań i nadzór nad wszystkimi fermami. Zarówno Inspekcja Weterynaryjna, jak i Spółka podejmują wszelkie możliwe działania zgodne z unijnym Prawem o zdrowiu zwierząt, jak również z Planem gotowości zwalczania grypy ptaków na szczeblu powiatu, aby skutecznie zwalczyć ognisko choroby i zapobiec jej dalszemu rozprzestrzenianiu się – Głos Powiatu Średzkiego zapewnił radca prawny dr Michał Rudy, pełnomocnik spółki.

Środki zaradcze zastosowała także wojewoda Agata Sobczyk. W rozporządzeniu z 24 października ustanowiono obszary objęte ograniczeniami.

Obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska choroby) obejmuje miejscowości: Brzezie, Czarne Piątkowo, Grójec, Nietrzanowo, Starkówiec Piątkowski, Szlachcin, Szlachcin-Huby, Winna Góra, Miąskowo, Murzynówko, Wiosna, Wygranka, Białe Piątkowo, Bugaj i Franulka.

Obszar zagrożony (o promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska choroby) wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków obejmuje miejscowości: Środa Wielkopolska, Połażejewo, Tadeuszewo, Ruszkowo, Ulejno, Dębicz, Dębiczek, Brzeziak, Janowo, Mączniki, Henrykowo, Chudzice, Olszewo, Pierzchno, Pierzchnica, Włostowo, Brodowo, Ramutki, Kijewo, Chwałkowo, Czartki, Nadziejewo, Marianowo Brodowskie, Ołaczewo, Chocicza (gmina Środa), Rumiejki, Mieczysławowo, Bukowy Las, Murzynowo Kościelne, Sabaszczewo, Zberki, Rusibórz, Rusiborek, Kopaszyce, Murzynowo Leśne, Murzynowiec Leśny, Garby, Baba, Kaźmierki, Sulęcinek, Borowo, Sulęcin, Bogusławki, Bronisław, Witowo, Krzykosy, Przymiarki, Solec, Małoszki, Lubrze, Pięczkowo, Komorze, Komorze Nowe, Nowe Miasto nad Wartą, Hermanów, Wolica Kozia, Dębno, Lutynia, Franciszków oraz Pigłowice. Ponadto obszar zagrożony wystąpieniem zjadliwej grypy ptaków to także miejscowości leżące poza powiatem średzkim: Orzechowo, Szczodrzejewo, Sarnice, Mikuszewo, Kozubiec, Chrustowo, Rudki, Gorzyce, Lipie, Kębłowo, Miłosław, Pałczyn, Książno, Biechówko, Bardo, Mystki, Lgów, Gęczew, Gąsiorów, Śmiełów.

W obu strefach obowiązuje szereg obostrzeń. M.in.: zakaz rozładunku zwierząt i produktów (strefa zapowietrzona), nakaz dezynfekcji zakładów, w których są ptaki, nakaz zabezpieczenia nawozów naturalnych na polach i w otoczeniu budynków gospodarskich, nakaz utrzymywania ptaków w odosobnieniu, zakaz odnowy ptaków łownych, zakaz organizowania wystaw, targów i pokazów ptaków, czy zakaz transportu ptaków. W związku z zaistniałą sytuacją tereny zapowietrzony i zagrożony oznakowane zostały tablicami ostrzegawczymi – z czarnymi napisami na żółtym tle. W celu zahamowania choroby, należy bezwzględnie zastosować się do wprowadzonych ograniczeń.

Szczegóły wprowadzonych rozporządzeniem nakazów i zakazów znajdziecie TUTAJ.

[ALERT]1730122061694[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(źródło: Głos Powiatu Średzkiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%